Joga w domu dla początkujących – pozycje stojące.

W poprzednim wpisie na temat jogi w domu przybliżyłem najprostsze sekwencje w jakich można układać grupy pozycji. Teraz przyjrzyjmy się grupie pozycji stojących. Grupa ta zawiera pozycje, w których ciało opiera się na stopach. Ich działanie skierowane jest na obszar nóg i bioder. Kształtują one stabilną i prawidłową postawę. Jest to o tyle ważne, że postawa stojąca jest najważniejszą w naszej codziennej aktywności. Stojąc wykonujemy rozmaite ruchy: skłony do przodu, na boki, skręty, skrętoskłony a niekiedy odginamy się do tyłu. Pośród pozycji stojących znajdziemy wszystkie te ruchy. Stanie na dwóch nogach jest dla większości z nas pozycją oczywistą. Nie zadajemy sobie sprawy z tego, że jest to pozycja wymagająca utrzymania ciągłej równowagi. Jogini rozwijając świadomość tego praktykują pozycje stojące na jednej nodze aby rozwinąć  równowagę ciała a co za tym idzie również równowagę umysłu.

Poniżej przedstawiam w formie graficznej kilka prostych sekwencji pozycji stojących do praktyki dla osób początkujących.

Sekwencja I

 

Sekwencja II

 

Sekwencja III

 

Sekwencja IV

 

Sekwencje te zawierają podstawowe pozycje stojace:

Tadasana (góra)

Urdhva Hastasana (ręce w górze)
Vrksasana (drzewo)
Utkatasana (mocna)
Utthita-trikonasana (trójkąt)
Utthita-parśvakonasana (rozciągnięty kąt)
Virabhadrasana I (bohater I)
Virabhadrasana II (bohater II)
Parivritta-trikonasana (skręcony trójkąt)
Parivritta-parśvakonasana (skręcony rozciągnięty kąt)
Parśvotanasana (intensywne rozciąganie do boku)
Prasarita-padottanasana I (intensywne rozciąganie z nogami szeroko)
Uttanasana (intensywne rozciąganie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>