Poniedziałki tematyczne w Pracowni Jogi – 18.30
LIPIEC
6.07.2015 PIR czyli Po-rowerowa Relaksacja Mięśni
PIR to tak naprawę nazwa metody fizjoterapeutycznej – poizometryczna relaksacja mięśni. Chodzi w niej o uzyskanie stanu relaksacji mięśni następującym po napięciu izometrycznym czyli takim, które nie zmienia długości mięśnia. Właśnie takie działanie w asanach zastosujemy na tej sesji w celu nauczenia się rozluźniania grup mięśni, które napinają się kiedy długo jeździmy na rowerze.
13.07.2015 Uwalnianie przepony
Nieprawidłowa praca przepony może być przyczyną bardzo wielu dolegliwości, z których najpospolitsze to: chroniczne zmęczenie, bezsenność, choroba hemoroidalna, uczucie ciężkich nóg, zaparcia, wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu. Na tej sesji nauczymy się, jak wykorzystać asany do uwolnienia przepony, aby skutecznie przeciwdziałać wymienionym dolegliwościom.
20.07.2015 Zdrowe stopy
Lato to doskonały czas, aby nareszcie zadbać o zdrowie stóp. Na tej sesji przeprowadzimy w asanach autodiagnozę stóp. Zobaczymy, jak wiele od nich zależy – zdrowie kolan, bioder, kręgosłupa a także dna miednicy. Nauczymy się wykonywać proste ćwiczenia, które będzie można zastosować w czasie urlopu bez względu na miejsce i okoliczności.
27.07.2015 Przygotowanie do medytacji
Medytacja to ukoronowanie codziennej praktyki jogi. Bardzo ważna jest w medytacji właściwa pozycja. Na tej sesji przygotujemy wszystkie części ciała tak, aby można było bez bólu fizycznego trwać w pozycji, która otworzy przed nami głębszy wymiar praktyki. Chwilę także pomedytujemy.
CZERWIEC
Sesje tematyczne w czerwcu będą dotyczyć podstawowych grup asan. Doświadczymy, na czym polega idea grupy asan, czym się charakteryzują, co chcemy osiągnąć i czego doświadczyć w czasie ich wykonywania. Nauczymy się jak najlepiej przygotować się do wykonywania asan z jednej grupy oraz jak zregenerować ciało i umysł po ich wykonaniu.
Tematy sesji:
1.06 Pozycje stojące
8.06 Wygięcia do tyłu
15.06 Skręty
22.06 Skłony do przodu
29.06 Pozycje relaksowe
MAJ
4.05.2015 Relaksacja oczu
Oczy, poza patrzeniem służą także do organizacji pracy mięśni szkieletowych całego ciała. Zmęczone oczy to zmęczone i spięte ciało. Na zajęciach tych skupimy się na relaksacji oczu w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, oczy jak aparat wzroku – zmęczone długotrwałym patrzeniem w ekran komputera. Po drugie oczy jako gałka oczna poruszana niezwykle mocnymi chociaż drobnymi mięśniami.
11.05.2015 Wiosenny detoks dla ciała – trawienie pod kontrolą
Prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy jest kluczem do dobrego zdrowia. To właśnie odkładające się w organizmie toksyny są często przyczyną chorób. W trakcie sesji skupimy się na asanach które pobudzą trawienie i wymasują organy wewnętrzne. Przez spokojne rozciąganie, ściskanie i skręcanie będziemy oczyszczać ciało. Prowadzi Dominika Kotowicz.
18.05.2015 Ruchomość bioder
„Chore biodra, chory kręgosłup” – powiedzenie fizjoterapeutów podkreśla ścisły związek stanu stawów biodrowych ze stanem kręgosłupa. Jeśli zakres ruchu w stawie biodrowym – z natury stawie bardzo ruchomym – jest ograniczony, cierpi na tym przede wszystkim kręgosłup. Aby ustrzec się przed przeciążeniami kręgosłupa będziemy pracować na tych zajęciach nad poprawą zakresu ruchu w stawach biodrowych.
25.05.2015 Lędźwie – stabilizacja
Siedzący tryb życia, zbyt mało ruchu, zbyt mało wysiłku w trakcie czynności życia codziennego – wszystko to predysponuje do powstania bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nie jest możliwa w dzisiejszych czasach radykalna zmiana trybu życia. Możliwa jest natomiast tak dobrana praktyka jogi aby bólom tym zapobiegać. W czasie tych zajęć nauczymy się jak wykorzystać asany jogi, nawet siedząc w pracy, aby bóle te zmniejszyć a nawet je wyeliminować.
KWIECIEŃ
13.04.2015 Ugruntowanie
Dobre odczuwanie podstaw asany daje możliwość bezpiecznej i efektywnej pracy całego ciała. Daje też lekkość i swobodnego działania. W czasie tych zajęć nauczymy się dobrze odczuwać podstawę asany wykorzystując różne pomoce. Doświadczymy jakie konsekwencje w życiu codziennym może dać dobre ugruntowanie w asanie.
20.04.2015 Centrum mocy
Obszar brzucha – centrum fizycznego ciała człowieka, jest też miejscem koncentrującym moc w wymiarze metafizycznym. Prawidłowa praca struktur należących do wewnętrznego cylindra mięśni stabilizujących kręgosłup daje stabilizację fizyczną ciała. Daje też poczucie mocy w innych wymiarach istnienia człowieka. W czasie tych zajęć nauczymy się jak bezpiecznie wzmacniać mięśnie brzucha.
27.04.2015 Oswajanie nieznanego
Działanie człowieka nakierowane jest zazwyczaj do przodu – patrzymy do przodu, idziemy do przodu, działamy „do przodu”. Skupienie uwagi na ochronie przodu ciała jest zrozumiałe z przyczyn anatomicznych. Jednak na nie mniejszą uwagę zasługuje to, co jest z tyłu. W czasie tych zajęć zwrócimy uwagę jak pracować w asanie mając na uwadze tył ciała, jak oswoić przestrzeń niewidzianą. Zobaczymy także jak wykorzystać „zaplecze” dla lepszego działania „przodu”.
MARZEC
2.03.2015 – Oczy w jodze
Oczy – przede wszystkim narząd wzroku, odgrywają ogromną rolę w sterowaniu praca układu ruchu, wpływając na napięcie mięśni szkieletowych. W czasie tych zajęć nauczymy się skutecznie koordynować ruchy gałek ocznych z pracą całego ciała. Doświadczymy również, na czym polega właściwa relaksacja gałek ocznych oraz samego aparatu wzroku.
9.03.2015 Miednica – centrum ruchu, centrum stabilności
Miednica – fundamentalna (dosłownie) cześć tułowia – mieści w sobie wiele narządów wewnętrznych, których zdrowie uzależnione jest także od prawidłowej pracy nóg rozpoczynających się właśnie na jej obrzeżach. W czasie tych zajęć będziemy pracować nad poprawą ruchu stawów biodrowych oraz nad stabilizacją dolnej części tułowia.
16.03.2015 Kolana – wrażliwe ogniwo układu ruchu człowieka
Kolana to jeden z najbardziej narażonych na kontuzje stawów w układzie ruchu człowieka. Duży o bardzo skomplikowanej budowie staw wymaga szczególnej uwagi także podczas praktyki jogi. W czasie tych zajęć popracujemy nad sposobami ochrony stawu kolanowego przez kontuzjami, zarówno nad jego stabilizacją jak i prawidłową ruchomością struktur okołostawowych.
23.03.2015 Obręcz barkowa – strefa pod napięciem
Obręcz barkowa czyli misterny system łączący ramiona z resztą tułowia – główny organ pracujący fizycznie w życiu każdego człowieka, ale także przez swoją lokalizację i budowę kumulujący napięcia, stresy, emocje. Bywa przeciążony i spięty, ale także osłabiony. W czasie tych zajęć nauczymy się prawidłowej kolejności pracy nad odzyskaniem i zachowaniem zdrowia obręczy barkowej.
30.03.2015 Przepony ciała człowieka – harmonia płaszczyzn horyzontalnych
Istnieją w ciele człowieka płaszczyzny poprzeczne, do których zalicza się, idąc od dołu, łuki stóp, przepona miednicy, przepona oddechowa, mięśnie krtani. Ich wzajemny układ powoduje, że pracując nad jedną wpływa się na następną. Oddech, nieodłączny element świadomej pracy w asanie jest kluczem dostępu do niektórych z nich. W czasie tych zajęć nauczymy się, jak poprawić pracę wszystkich struktur horyzontalnych korzystając z ich wzajemnych powiązań.