Skip to main content

Joga dla początkujących

Zapraszamy do Pracowni osoby chcące rozpocząć swoje spotkanie z jogą.

Efekty jakie osiągniesz dzięki ćwiczeniom jogi:

  • zdrowy zrównoważony wysiłek fizyczny
  • relaks i redukcję stresu
  • pogłębioną świadomość ciała i oddechu
  • spokój ducha
  • radość życia
  • inspirujące spotkania.

Na zajęcia możesz przyjść codziennie. Wybierz w rozkładzie zajęć sesję i przyjdź 15-20 minut wcześniej, abyśmy mogli się poznać.

W naszym grafiku nie znajdziesz grup specjalnie dedykowanych początkującym. Zajęcia prowadzone są w systemie otwartym, który umożliwia dołączenie do grupy w każdym momencie. Kameralne grupy ok 10 osób, pozwalają dostosować nauczycielowi program do indywidualnych możliwości każdego ćwiczącego a wspólna praktyka początkujących i zaawansowanych inspiruje tych pierwszych a drugim przypomina o ciągłej potrzebie wracania do podstaw.  Najczęściej pojawiające się w grafiku sesje hatha-jogi to podstawowa praktyka na której pogłębiamy i rozwijamy świadomość w podstawowych pozycjach jogi. Jest to praktyka o średniej intensywności.

Możesz przyjść na również na zajęcia tematyczne:

Przed przyjściem zapoznaj się z informacjami w dziale Jak zacząć oraz z Regulaminem

Zastanów się jak regularnie chcesz ćwiczyć, sprawdź cennik i wybierz odpowiedni karnet.

Poniżej znajdziesz również odpowiedzi na najczęściej zadawane przez początkujących pytania….

joga dla początkujących

Co to jest joga?

Joga jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju pochodzącą z Indii. To system indywidualnej pracy oferujący techniki dostosowane do potrzeb i zdolności każdego człowieka. Ćwiczyć mogą osoby w różnym wieku młodzież dorośli i osoby starsze. Regularne ćwiczenie jogi prowadzi do integracji ciała, umysłu i ducha wyrażające się poczuciem harmonii i spełnienia. Ćwiczenia powinno zaczynać się pod okiem doświadczonego nauczyciela.

Czy joga jest religią?

Joga nie jest religią. Jest systemem filozoficznym powstałym w starożytnych Indiach zajmującym się kondycją człowieka podobnie w antycznej Europie platonizm czy arystotelizm. Filozofia jogi uznaje obecność Boga jednak nie odnosi się do niego w kategoriach religii. Skupia się na analizie funkcjonowania psychiki człowieka i podaje wiele praktycznych sposobów pracy z nią, prowadzących do samodoskonalenia. Praktyki te jak np. ćwiczenia gimnastyczne (pozycje jogi – asana) czy oddechowe (pranajama) można stosować niezależnie od wyznania.

Od jakiego wieku można ćwiczyć jogę?

Jogę można ćwiczyć od ok 15 roku życia. Zwykle największą przeszkodą do ćwiczenia jogi dla osób młodych jest brak zdolności do koncentracji i wytrwałości, Ćwiczenie jogi może jednak znacząco pomóc rozwinąć zarówno koncentrację jak i wytrwałość i przez to być dla młodych osób bardzo przydatna. Dzieci młodsze zwykle biorą udział w zajęciach jogi dla dzieci prowadzonych w formie zabawy.

Czy osoby starsze mogą ćwiczyć jogę?

Jak najbardziej. Jogę można ćwiczyć niezależnie od wieku. Mistrz jogi BKS Iyengar obecnie ma ponad 90 lat i wciąż ćwiczy jogę. Nie ma również żadnych przeszkód aby rozpocząć ćwiczenia jogi w późnym wieku. W tym przypadku ważne jest aby osoby powyżej 60 roku życia skonsultowały się z lekarzem czy i w jakim zakresie mogą wykonywać ćwiczenia gimnastyczne oraz poinformowały nauczyciela prowadzącego zajęcia jogi o problemach zdrowotnych.
Ćwiczenia jogi charakteryzują się bardzo zróżnicowanym stopniem trudności. Nauczyciel powinien dobierać stopień trudności pozycji jogi do możliwości ucznia uwzględniając jego wiek i sprawność. Dobrze jest poszukać szkoły jogi, która oferuje indywidualne podejście do uczniów lub zajęcia skierowane do określonych grup wiekowych.

Jak często i jak długo ćwiczyć jogę?

Jak często ćwiczyć jogę?

W ćwiczeniach jogi najważniejsza jest regularność. Najlepiej zatem dobrać taką częstotliwość ćwiczeń którą jesteś w stanie utrzymać przez długi czas. Można w internecie znaleźć porady mówiące, że najlepiej oczywiście ćwiczyć codziennie. Jednak realnie rzadko kto jest w zdolny do utrzymania takiej dyscypliny praktyki. Tak ćwiczą zapaleńcy, dla których joga stała się ścieżką życia. Na początek najlepiej jest ćwiczyć 2 razy w tygodniu. To zapewnia możliwość utrzymania regularności ćwiczenia zapewniając jednocześnie pojawienie się efektów praktyki. Jeśli jednak możesz wygospodarować tylko jedną sesję w tygodniu to też warto spróbować. Rzadziej trochę nie ma sensu. Z czasem można zwiększyć częstość do 3-4 razy w tygodniu. Jeśli chcesz osiągnąć naprawdę szybkie efekty możesz ćwiczyć codziennie. Jednak pamiętaj aby efekty były naprawdę trwałe ważne jest aby ćwiczyć regularnie przez długi czas.

Jak długo?

Pracownia jogi oferuje zajęcia trwające 1 godzinę lub  1:15 godziny. Jest to czas, w którym można przećwiczyć pełną i harmonijną sekwencję pozostawiający dość swobody na omówienie ćwiczeń.

Czy ćwiczyć jogę w domu?

Najlepszym sposobem osiągnięcia trwałych efektów praktyki jogi jest regularne ćwiczenie a ćwiczenie w domu jest najlepszy sposobem osiągnięcia regularności ćwiczenia. Wprowadzenie na stałe ćwiczeń jogi do planu swojego dnia zmniejsza szanse tego, że nieprzewidziane okoliczności życia spowodują przerwanie praktyki. Joga dla początkujących wymaga kontaktu z nauczycielem. Musi ona najpierw poznać podstawy jogi: sposób pracy z oddechem i ciałem, technikę wykonywania pozycji jogi, najprostsze ćwiczenia oddechowe, oraz zasady systemu jogi. Nauczyciel powinien kierować ucznia wskazując mu krytyczne obszary praktyki. Uczeń powinien jednak samodzielnie rozwijać swoją praktykę wykorzystując wskazówki nauczyciela. Z czasem samodzielne sesje jogi powinna stać się głównym elementem praktyki jogi. Najlepiej zatem zaczynać od razu.

Jak przygotować się do ćwiczeń?

Najważniejszym jest wskazanie dotyczące jedzenia. Jogę powinno się ćwiczyć na pustym żołądku. Zalecane jest, aby nie jeść dużego posiłku 2-3 godziny przed ćwiczeniem. Jeśli nie jest to możliwe można zjeść niewielką przekąskę nie później niż godzinę przed zajęciami. Podczas zajęć jogi wykonywane ćwiczenia często uciskają i skręcają organy brzucha, wykonywane są pozycje z głową w dole. Robienie ich z wypełnionym żołdakiem jest niewskazane. Ponadto podczas ćwiczeń jogi organizm jest intensywnie oczyszczany. Dobrze aby nie był w tym czasie obciążony procesami związanymi z trawieniem i przyswajaniem pokarmu.

Rozkład zajęć

Jak zacząć

Cennik