Skip to main content

Podróże joginów - Kuba

23lisCały dzień08gruPodróże joginów - Kuba

Szczegóły

„Podróże Joginów” to propozycja dla pasjonatów i fanów jogi, podczas których zapraszamy do świadomego poznawania otaczającego nas świata. Wyprawy te ze szczególną uwagą skierowaną są na spuściznę kulturową i duchową zwiedzanego kraju. Aby to osiągnąć współpracujemy z wybitnymi znawcami i pasjonatami danego regionu. Rozwijając uważność, pełną obecność i zrozumienie tego, co napotykamy po drodze ćwiczymy jogę i medytację pod okiem Piotra i Oli Künstler

Tym razem zapraszamy Was do mniej oczywistego zakątka świata, w dalekie karaibskie klimaty – na Kubę. Przewodzić nam będzie Tomasz Wodzyński, który zna te rejony jak mało kto i specjalnie dla nas zaplanował wymarzoną trasę szlakiem Rewolucji Fidela Castro i Che Guevarry, kolonialnej architektury, rytmów muzyki afro-kubańskiej i salsy oraz tropikalnej przyrody. Będziemy zaglądać w nieoczywiste miejsca, przełamując nasze stereotypy na temat Kuby, podziwiać jej dawny splendor i bogactwo oraz tłumaczyć i próbować zrozumieć obecny kryzys będący następstwem fiaska socjalistycznej utopii. Pomogą nam w tym sami Kubańczycy – będziemy mieszkać w ich domach, jeść u nich śniadania i rozmawiać na wiele tematów. Będziemy też dużo wypoczywać i ćwiczyć jogę na pięknych karaibskich plażach w rytmie zachodów słońca.

Zapraszamy – Yogamudra – Pracownia Jogi i Biuro Podróży Top Travel

Tomasz Wodzyński

Absolwent stosunków międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przemierzył z plecakiem Azję, Bliski Wschód, Amerykę Południową i północną Afrykę. Współpracuje z wolnej stopy jako pilot i przewodnik z biurami podróży i agencjami typu incentive travel. Na co dzień pracuje w organizacji pozarządowej SOS Wioski Dziecięce w Warszawie. Zajmuje się wsparciem dzieci ukraińskich i projektami humanitarnymi. Praktykuje jogę i medytację, interesuje się buddyzmem i kulturami Wschodu.

W latach 2000-2004 mieszkał w Hawanie i pracował jako dyplomata w ambasadzie RP na Kubie. Po powrocie do Polski współtworzył pierwsze biuro Greenpeace w Warszawie, później mieszkał w Waszyngtonie, pracując dla jednej z najstarszych amerykańskich organizacji pozarządowych Freedom House. W latach 2008-2012 ponownie pracował jako dyplomata w ambasadzie RP w Wenezueli.

Miłośnik tradycyjnej czarno-białej fotografii analogowej i średniego formatu, od lat portretuje z jej pomocą Amerykę Łacińską i Południowo-Wschodnią Azję. W podróżach ceni kontemplację chwili, uważność, zatrzymanie i bezpośredni kontakt z lokalnymi społecznościami. Chętnie zbacza z utartych szlaków.

PROGRAM

Dzień 1: Przelot z Warszawy do Hawany

Przelot z Warszawy do Hawany przez jeden z europejskich portów lotniczych. Transfer z lotniska do centrum Hawany. Zakwaterowanie i nocleg w kwaterach prywatnych (hiszp. casas particulares).


Dzień 2: Hawana

Spacer nadmorskim bulwarem Malecon w stronę dzielnicy Vedado. Przejazd starymi amerykańskimi kabrioletami z lat 50-tych przez Miramar, ekskluzywną willową dzielnicę do nekropolii im. Krzysztofa Kolumba, jednego z najstarszych i najpiękniejszych cmentarzy w obu Amerykach. Przejście na Plac Rewolucji, gdzie przez ostatnie 65 lat, czyli od objęcia władzy przez Fidela Castro w 1959 r. do dnia dzisiejszego, odbywają się ważne uroczystości państwowe, w tym manifestacje i pochody z okazji 1 Maja. Wokół placu rozmieszczone są kubańskie ministerstwa oraz siedziba KPP (Komunistycznej Partii Kuby), a w jego centralnej części znajduje się pomnik Jose Martiego (XIX wiecznego kubańskiego pisarza, poety oraz przywódcy ruchu niepodległościowego).
Spacer powrotny przez Vedado połączony z wizytą w Hotelu Nacional (najbardziej prestiżowego hotelu w Hawanie, znanego z funkcjonującego w nim przed rewolucją kasyna, mafii chicagowskiej z lat 30-tych oraz sławnych gości, którzy tam nocowali na przestrzeni ostatnich 90 lat) w stronę Centrum Hawany.


Dzień 3: Hawana

Spacer do Starej Hawany, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejście przez cztery najstarsze place Hawany: Plaza Catedral, Plaza de las Armas, Plaza de San Fransisco, Plaza Vieja oraz miejsca związane z pobytem w Hawanie Ernesta Hemingwaya: Hotel Ambos Mundos, bar La Bodeguita del Medio, La Floridita. Przeprawa promem do dzielnicy Casablanca, leżącej po drugiej stronie Zatoki Hawańskiej – punkt widokowy przy pomniku Chrystusa oraz zwiedzanie XIV wiecznej hiszpańskiej twierdzy El Castillo de los Tres Reyes del Moro (tworzącej wraz z pobliskimi koszarami jedną z największych kolonialnych inwestycji Korony Hiszpańskiej w obu Amerykach), skąd roztacza się piękna panorama miasta. Powrót promem do Starej Hawany.


Dzień 4: Hawana

Przejście przez chińską dzielnicę pod El Capitolio – dawną siedzibą kubańskiego parlamentu, wzorowaną w formie architektury na waszyngtońskim Kapitolu. Dla chętnych przedpołudniowa lekcja salsy. Przeprawa promem do Regli – ubogiej dzielnicy Hawany związanej z afro-kubańskim synkretyzmem religijnym – santerią (mieszanką wierzeń katolickich i afrykańskich ludów Yoruba), Spacer po Regli w stronę Colina Lenin – pierwszego upamiętnienia przywódcy Rewolucji Październikowej na Zachodniej Półkuli.


Dzień 5: Przejazd do Viñales

Przejazd do Viñales, do zachodniej prowincji Pinar del Rio, słynącej z upraw tytoniu oraz malowniczych mogotów (stożkowych wzgórz o bardzo stromych, skalistych zboczach, zbudowanych ze skał wapiennych). Wizyta na plantacji tytoniu. Zwiedzanie jaskini Cueva del Indio. Wieczorem dla chętnych wyjście na kubańską dyskotekę. Nocleg w Viñales.


Dzień 6: Viñales

Poranna joga. Trekking w głąb doliny Viñales, podczas którego możemy zobaczyć rolników przy pracy używających zaprzęgów wołowych, charakterystyczne dla regionu czerwonoziemy, mogoty z bliska i niesamowitą tropikalną przyrodę. Późnym popołudniem powrót do Hawany. Nocleg w Hawanie.


Dzień 7: Przejazd do Trinidadu

Wcześnie rano wyjazd z Hawany do Trinidadu z przystankami po drodze. Przejazd obok cukrowni Australia na półwysep Zapata – region największych na Kubie bagien i lasów mangrowych, gdzie żyje ok. 3.000 krokodyli kubańskich (Crocodylus rhombifer). Wizyta w Guama – stacji biologicznej rozmnażającej zagrożony gatunek krokodyla kubańskiego. Przejazd nad Zatokę Świń – miejsca inwazji kubańskich oddziałów najemnych szkolonych przez CIA w 1961 roku, przeciwko którym Fidel Castro osobiście poprowadził zwycięską kontrofensywę. Krótkie plażowanie na rafowej plaży morza karaibskiego. Przejazd do Cienfuegos – miasta założonego w 1818 r. przez imigrantów francuskich z Haiti i Nowego Orleanu. Spacer po rynku, którego zabudowa jest wpisana na listę UNESCO. Zwiedzanie oryginalnego, eklektycznego pałacu z początku XX w. – Palacio del Valle. Przejazd do Trinidadu, zakwaterowanie, nocleg.


Dzień 8: Trynidad

Zwiedzanie miasta wpisanego na listę UNESCO i historycznie trzeciej najstarszej osady na Kubie, założonej w 1514 przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velazqueza de Cuéllar, pierwszego gubernatora Kuby. Swoje bogactwo na przełomie wieków XVIII i XIX Trynidad zawdzięczał trzcinie cukrowej, a także wielkiemu targowi niewolników. Po południu dla chętnych kolejna nauka salsy oraz wyjście na imprezę taneczną z muzyką na żywo.


Dzień 9: Trynidad

Całodzienne plażowanie wraz z sesją jogi nad Morzem Karaibskim. Wieczorem wspólna lokalna kolacja z lokalnymi przysmakami w Trinidadzie.


Dzień 10: Trynidad

Dla chętnych wycieczka konna malowniczą doliną do Parku el Pilon, gdzie jest możliwość kąpieli w rzece. Po drodze przystanek na pokaz tradycyjnego parzenia kawy kreolskiej, uprawianej na zboczach gór Sierra Escambray, drugim najwyższym (po Sierra Maestra na wschodnim końcu wyspy) paśmie górskim na Kubie. Po południu czas wolny na spacery po kolonialnych uliczkach Trynidadu, zakupy pamiątek na straganach. Wieczorem wyjście na pokaz tańców afrokubańskich lub imprezę salsową z muzyką na żywo.


Dzień 11: Przejazd do Remedios:

Wcześnie rano wyjedziemy w stronę Remedios na północy wyspy. Zatrzymamy się po drodze w Valle de los Ingenios, dolinie słynącej niegdyś z uprawy trzciny cukrowej i odwiedzimy XIX-wieczną cukrownię z wieżą – Torre Iznaga, niegdyś najwyższej budowli na Kubie. Przejazd przez Santa Clara i zwiedzanie mauzoleum Che Guevary, gdzie spoczywają szczątki argentyńskiego rewolucjonisty i dwudziestu dziewięciu jego towarzyszy zabitych w 1967 r. w Boliwii. Po blisko trzydziestu latach od śmierci, ciało Guevary ekshumowano i przetransportowano na Kubę, gdzie w 1997 r. został pochowany ze wszystkimi wojskowymi honorami. Na terenie kompleksu znajduje się też muzeum poświęcone życiu „El Che” i płonie wieczny ogień zapalony przez Fidela Castro. Wieczorem przyjazd do Remedios. Nocleg w Remedios.


Dzień 12: Remedios / Cayo Santa Maria:

Przejazd piękną drogą, która ma 48 km, z czego 17 km w pełnym morzu. Całodzienne plażowanie z jogą. Powrót na nocleg do Remedios.


Dzień 13: Remedios / Cayo Santa Maria:

Całodzienne plażowanie z jogą. Nocleg w Remedios.


Dzień 14: Varadero

Przejazd z Remedios do Varadero (273km, 4 godz.). Plażowanie z zachodem słońca. Nocleg.


Dzień 15: Varadero

Poranna joga na plaży w Varadero. Powrót do Hawany bezpośrednio na lotnisko. Wieczorem wylot do jednego z europejskich portów lotniczych.


Dzień 16: Przylot do Warszawy.


16 DNI – MIN 12 – MAX 18 OSÓB

CENA:

9200 zł.  + 1750 Euro

Cena zawiera:

  • bilet lotniczy w obie strony (do Hawany z Warszawy i z Hawany do Warszawy, 2 przesiadki)
  • noclegi na miejscu (pokoje 2 – osobowe
  • przejazdy i transfery po wyspie, w tym przejażdżka starymi kabrioletami po Hawanie
  • śniadania
  • 2 wspólne kolacje
  • wiza wjazdowa na Kubę
  • pierwsza lekcja salsy
  • sesje jogi
  • opieka pilota
  • wstępy do miejsc z programu
  • ubezpieczenie turystyczne NNW, bagaż
  • składka na  Turystyczny Funduszu Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

We własnym zakresie: wyżywienie poza codziennymi śniadaniami i kolacjami wg programu (ok. 300 Euro), wycieczka konna dla chętnych (ok. 25 Euro od osoby), dodatkowe lekcje salsy, wydatki własne.

Dodatkowe informacje:

1) Przed wjazdem na Kubę należy samodzielnie wypełnić online (najlepiej na spokojnie w domu 48-24 godz. przed odlotem) formularz imigracyjny pod adresem:
https://dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio
Formularz jest dość obszerny i kończy się otrzymaniem kodu QR, który należy wydrukować lub
zrobić print-screen, który pokazuje się po wylądowaniu na lotnisku.

2) szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio.

3) paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy

4) Polecana lektura:
Krzysztof Jacek Hinz „Kuba syndrom wyspy”, Wydawnictwo Dowody
Pedro Juan Gutierrez „Brudna trylogia o Hawanie’, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Czas

23 listopad 2024 - 8 grudzień 2024 (Cały dzień)(GMT+00:00)

Miejsce

Kuba

Inne wyarzenia

Formularz zgłoszeniowy

Zapisz się na warsztaty

Prosimy o informację, czy uda się Państwu dotrzeć na wydarzenie.

Zapisuję się

Zapisy otwarteMiejsca dostępne