PODRÓŻE Z JOGĄ: BOMBAJ/MUMBAJ & GOA
pon27paźCały dzieńpt07lis(Cały dzień) PODRÓŻE Z JOGĄ: BOMBAJ/MUMBAJ & GOA
Szczegóły
PODRÓŻE Z JOGĄ: BOMBAJ/MUMBAJ & GOA Na początku były namorzyny. Lepka słona wilgoć i plątanina długich korzeni drzew mangrowych, uparcie szukających umocowania w niestabilnym, mulistym podłożu. Morska
Szczegóły
PODRÓŻE Z JOGĄ: BOMBAJ/MUMBAJ & GOA
Na początku były namorzyny.
Lepka słona wilgoć i plątanina długich korzeni drzew mangrowych, uparcie szukających umocowania w niestabilnym, mulistym podłożu. Morska woda raz po raz wdzierała się na ląd po to, by znów się z niego wycofać. Rytmicznie, regularnie, pchana kaprysami Księżyca. (Iwona Szelezińska. Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta)
Nagle uświadomiłem sobie, że jeśli chce tu zostać, w Bombaju – w mieście, w którym się zakochałem – muszę się zmienić, muszę się zaangażować. Jeśli chcę w nim zostać, muszę uszanować to, że metropolia wciągnie mnie w rzekę swojego piękna i furii. Wcześniej czy później będę musiał zejść z chodnika w ten drapieżny tłum i wystawić ciało na ciosy. (Gregory David Roberts, Shantaram)
Bo Mumbaj wszystko pomieści. Warstwa po warstwie nadbudowuje sam siebie. Pokazuje kolejną nową, gładką i jędrną twarz, jednocześnie nie zakrywa tej matowiejącej, coraz mocniej naznaczonej pajęczyną zmarszczek. (Iwona Szelezińska. Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta)
Za Bombaj, piękne miasto, gdzie można się nie spieszyć! (Gregory David Roberts, Shantaram)
Czasem trzeba podejść do sprawy inaczej!
Program BOMBAJ/MUMBAJ & GOA jest wynikiem wielu dyskusji, masy rozważań, podyktowany czystą potrzebą zrobienia czegoś niespiesznie, dogłębnie, niezwykle świadomie, tak by dać sobie szczęście. Opiera się na dwóch tekstach literackich – Shantaram Gregory’ego Davida Robertsa i Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta Iwony Szelezińskiej, w których dawny Bombaj, a Mumbaj dzisiaj został szeroko sportretowany, a za którymi również i my wejdziemy w miasto by nieustannie balansować na styku faktu i fikcji. Zobaczymy Mumbaj idąc śladami Lina z powieści Shantaram i spotykając się z bohaterami reportażu Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta. Wszystkie miejsca składające się na program związane są z treścią w/w utworów. Zawiera on też wiele niespodzianek i smaczków, które obecnie pozostają w ukryciu, by móc je odkryć i delektować się nimi w pełni już w trakcie podróży.
Na terenie Mumbaju, nie tylko trasa spacerów po mieście koresponduje z literaturą, a również sam hotel, jaki dla Was wybrałyśmy – TAJ MAHAL PALACE & TOWER HOTEL. Oczywiście jest on nie tyle miejscem, gdzie rozegrały się fragmenty fabuły Shantaram, a miejscem gdzie wciąż nadpisuje się historia miasta. To pomnik jego kondycji, zwierciadło mumbajskiej duszy, wyraz ambicji, potencjału i piękna tej wspaniałej wielowątkowej metropolii.
Po kilkudniowym szaleństwie w wielkim mieście, również śladami Lina, ruszymy do miejsca zbliżonego do ziemskiego raju, bo w zacisze goańskiej plaży, by tam na miękkim piachu w kameralnym hoteliku GOA COTTAGES AGONDA, skomponowanym z drewnianych domków owiewanych morską bryzą, doświadczać przyjemności i relaksu. Tu każdego poranka będziemy ćwiczyć jogę, pod czujnym okiem Aleksandry Künstler z Pracowni Jogi Yogamudra.
DZIEŃ 1: WARSZAWA – MUMBAJ
Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Indii.
DZIEŃ 2: BOMBAJ/MUMBAJ: KOLABA
Dzięń dobry Bombaj/Mumbaj! Przylot w godzinach porannych, transfer do południowej części miasta. Nasze spotkanie z miastem zaczniemy od wspólnego śniadania w jednej z topowych mumbajskich restauracji. Po śniadaniu w ramach krótkiego city tour zobaczymy kilka wybranych atrakcji. Mumbaj jest ogromną, pełną twórczego wrzenia nadmorską metropolią, megamiastem, gdzie jak w soczewce skupia się tempo globalnych przemian. Jest mozaiką ludzkich dążeń i nadziei, gdzie nowe idee przynosi wiatr od morza, by się mogły realizować na podatnym lądzie. To miasto dla każdego, gotowe wszystkich pomieścić, umiejące kalibrować się do nowych czasów przy równoczesnym trwaniu w tradycji. Jest gwarne, tłoczne, pełne życia, w absolutnie każdym jego aspekcie i kształcie. W ramach pierwszego kontaktu z miastem odwiedzimy barwny i gwarny Crawford Market, zobaczymy też najważniejsze i najciekawsze przykłady kolonialnej zabudowy, w tym, do dziś funkcjonującą stację kolejową Victoria Terminus (UNESCO), neogotycką fasadę Sądu Najwyższego oraz Uniwersytet. Następnie udamy się do hotelu Taj Mahal Palace & Tower, by po zakwaterowaniu (check in od 14:00) odpoczywać po trudach podróży. Pozostała część dnia wolna na relaks i samodzielne spacery po zabytkowej, turystycznej, tętniącej życiem części miasta. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu Taj Mahal Tower.
DZIEŃ 3: BOMBAJ/MUMBAJ: WROTA INDII – ELEPHANTA
Po śniadaniu przejdziemy pod Wrota Indii, do jednego z bardziej cenionych monumentów Mumbaju, wybudowanego na nabrzeżu, by upamiętnić wizytę brytyjskiej pary królewskiej na terenie ówczesnej kolonii na początku XX wieku. Następnie udamy się w rejs na wyspę Elephanta, gdzie znajdują się powstałe na przełomie VIII i IX w. obiekty sakralne, związane głównie z kultem Śiwy. To kompleks siedmiu wykutych w skale świątyń, które ze względu na figle historii w większości nie zostały ukończone. Największa z nich wyróżnia się niezwykle bogatą dekoracją rzeźbiarską. Po zwiedzaniu ponownie wsiądziemy na statek i z wiatrem we włosach, odprowadzani przez kordon mew, wrócimy do miasta. W miarę zbliżania się do Mumbaju coraz lepiej widać jego piękne nabrzeże. Popołudnie wolne. Wieczorem natomiast niespodzianka dla entuzjastów indyjskiego kina i architektury zarazem – proponujemy spotkanie z Bollywood w jednym z ikonicznych kin w stylu art déco. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu Taj Mahal Tower.
DZIEŃ 4: BOMBAJ/MUMBAJ: SASSOON DOCKS – DHARAVI – BANDRA
Tego dnia wczesna pobudka, gdyż zamierzamy dotrzeć na poranną licytację świeżych ryb i innych darów morza do jednego z pierwszych doków w mieście, gdzie obecnie znajduje się najstarsze i największe targowisko rybne w Mumbaju – Sassoon Dock. Warto je odwiedzić właśnie o świcie, kiedy panuje tu największy ruch i zgiełk, gdy rybacy powracają z morza, a na ląd wyładowywany jest świeży połów i handel trwa w najlepsze. Powrót do hotelu na śniadanie. Kolejną część dnia zaplanowałyśmy poza Kolabą. Odwiedzimy Dharavi – największy i z pewnością najciekawszy slums Mumbaju (i Indii), gdzie w ramach pogłębionego spaceru zobaczymy między innymi prężnie działającą cześć przemysłową dzielnicy. To niezwykle ciekawe, wręcz inspirujące spotkanie z miejscem i jego ludźmi. Dharavi znajduje się w sąsiedztwie ekskluzywnej dzielnicy Bandra, na terenie której pierwotnie mieszkali portugalscy misjonarze, a dzisiaj gości prominentnych i bogatych, wiele znamienitych osobistości świata sztuki i kultury Indii, w tym wielkie gwiazdy Bollywood. Udamy się tam nie tylko po to, by zobaczyć rezydencję najsłynniejszego aktora współczesnego indyjskiego kina, jakim jest Shah Rukh Khan, ale również by odwiedzić ulokowaną na skalistym klifie rzymskokatolicką bazylikę Mount Mary i na chwilę wtopić się w starą część dzielnicy o wyraźnym portugalskim rysie. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu Taj Mahal Tower.
DZIEŃ 5: BOMBAJ/MUMBAJ – GOA
Spokojny poranek, by nacieszyć się niesamowitą aurą i skorzystać z licznych atrakcji hotelu Taj Mahal Palace & Tower. Po wykwaterowaniu (check out do 12:00) udamy się na spacer po okolicy. Zaczniemy go od pobliskiego Muzeum Księcia Walii (dzisiaj Chhatrapati Shivaji Vastu Sangrahalaya), przejdziemy obok biblioteki Davida Sassoona i synagogi Eliyahoo, a wędrując po dzielnicy Khala Ghoda dotrzemy do Horniman Circle, gdzie w ramach kolonialnej, gotyckiej, zwartej zabudowy dojrzymy nie tylko kościoły, ale również parsyjskie świątynie. Wieczorem pożegnamy się z Bombajem/Mumbajem. Udamy się na dworzec CSMT – Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus, dawny dworzec Victorii, by w późnych godzinach wieczornych odjechać nocnym pociągiem ku całkiem nowej przygodzie na Goa.
DZIEŃ 6: MARGAO – AGONDA
Przyjazd na Goa, na dworzec w miejscowości Margao. Transfer do wioski Agonda, gdzie przy samej plaży znajduje się nasz hotel, Goa Cottages Agonda. Ze względu na wczesną porę zanim wejdziemy do naszych plażowych domków zasiądziemy do wspólnego śniadania. Reszta dnia wolna na różnorakie goańskie przyjemności. To miejsce, gdzie zwolnimy tempo, zrzucimy buty, by całymi dniami stąpać po gorącym piasku. To miejsce naszej jogowej praktyki. Morskich kąpieli. Licznych lunchy i kolacji skomponowanych ze świeżych warzyw i owoców morza. Spacerów. Masaży ajurwedyjsich. Szumu palm. Długich rozmów i śmiechu. Wspaniałego odpoczynku nad kojącymi wodami Morza Arabskiego.
Wieczorna sesja jogi. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 7: AGONDA
Poranna sesja jogi. Dzień odpoczynku przy piaszczystej, goańskiej plaży. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 8: AGONDA – OLD GOA – PONDA – AGONDA
Poranna sesja jogi. Po późniejszym śniadaniu wyjedziemy na kilkugodzinną wycieczkę do historycznego centrum Goa. Udamy się do starej stolicy regionu, czyli Old Goa, gdzie odwiedzimy zespół XVI-wiecznych kościołów rzymskokatolickich. Katedra Sé pod wezwaniem św. Katarzyny do dziś jest siedzibą arcybiskupa Goa, a historia Bazyliki Bom Jesus wiąże się z, jakże kontrowersyjną, działalnością misyjną św. Franciszka Ksawerego, którego relikwie nadal spoczywają w jej mrokach. Oba obiekty znajdują się na liście UNESCO. Tego dnia odwiedzimy również świątynię dedykowaną Durdze – hinduskiej bogince śmierci, bo choć Goa jest dziś jednym z większych ośrodków chrześcijaństwa w Indiach, większość mieszkańców wyznaje hinduizm. Pod koniec skierujemy się do miejscowości Ponda, gdzie udamy się na spacer po plantacji przypraw zwieńczony lunchem skomponowanym z lokalnych przysmaków. Powrót do hotelu. Popołudnie wolne. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 9: AGONDA – CHANDOR – QUEPEN – AGONDA
Poranna sesja jogi. Na ten dzień również zaplanowałyśmy lokalną wycieczkę. Po niespiesznym śniadaniu wyjedziemy w stronę starych, portugalskich posiadłości, by zobaczyć jak w przeszłości wykształceni i bogaci Europejczycy zorganizowali swoje życie w gorącym, wilgotnym, nieokiełznanym Oriencie. Zetknięcie pragmatyzmu i zaradności ludzi Zachodu ze spokojem, wyobraźnią, mistycyzmem mieszkańców Wschodu również tutaj przyniosło ciekawe połączenie. Odwiedzimy owianą tajemnicą, dziś z lekka przysypaną kurzem i zapomnieniem, rezydencję rodziny Braganza w Chandor, ponad dwustuletnią posiadłość prawnika Casa Araujo Alvarez w wiosce Loutolin i niewielki, ale niezwykle elegancki Pałac Do Deao w Quepen, gdzie w połowie upalnego dnia odpoczniemy przy lunchu. Powrót na plażę, popołudnie wolne. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 10-11: AGONDA
Poranne sesje jogi. Relaks pod palmami. Przedpołudnia można wykorzystać na spacery wzdłuż morza. Gorące południa są idealne na orzeźwiające kąpiele i lunche w postaci specjałów indyjskiej kuchni w jednej z licznych lokalnych restauracyjek. Wieczorami warto pozostać na plaży aż do zachodu słońca, w stronę którego jest zwrócony goański brzeg. Można również wybrać wspaniałe doznania, jakich dostarczają masaże ajurwedyjskie (płatne we własnym zakresie). Ajurweda to tradycyjna medycyna Indii, która jednocześnie uważana jest za najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny. Ważnym jej elementem jest masowanie ciała ciepłymi olejami dające nie tylko głębokie odprężenie na poziomie fizycznym i psychicznym, ale mające też funkcję oczyszczającą. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu, 11-tego dnia, chwilę przed północą, transfer na lotnisko w Goa. Pokoje dostępne do samego transferu na lotnisko.
DZIEŃ 12: GOA – WARSZAWA
Wylot do Polski. Przylot do Warszawy w godzinach popołudniowych.
OBOWIĄZKOWE LEKTURY PRZED WYJAZDEM:
„BOMBAJ/MUMBAJ Podszepty miasta” – Iwona Szelezińska
„Shantaram” Gregory David Roberts – o Bombaju, Leopoldzie, Goa i wszystkim innym
Noclegi:
Mumbaj – 3, w pociągu na trasie Mumbaj-Margao – 1, Goa – 6
Cena:
7970 PLN + 1620 EUR
(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 970 EUR
Cena zawiera:
-
Przelot liniami Qatar Airways na trasie Warszawa – Bombaj i Goa (Dabolim) – Warszawa z przesiadką w Doha
-
Noclegi w 5* hotelu Taj Mahal Tower i w kameralnym plażowym hoteliku Goa Cottage Agonda (łącznie 9 rozpoczętych dób hotelowych, jak w programie)
-
Wyżywienie w postaci śniadania
-
Przejazd nocnym pociągiem na trasie Mumbaj – Margao (Goa)
-
Transport klimatyzowanym busem
-
Sesje jogi prowadzone przez Aleksandrę Künstler, podczas pobytu na Goa
-
Opieka polskojęzycznego pilota
-
Obsługa lokalnych przewodników
-
Rejs na wyspę Elephanta i z powrotem
-
Dwa śniadania poza hotelem – w Mumbaju i w Agondzie
-
Dwa lunche na Goa – na plantacji przypraw w Pondzie i w Palacio do Deao w Quepen
-
Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
-
Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena nie zawiera:
-
Napiwków dla lokalnej obsługi, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i do kina, dodatkowych opłat transportowych (250 USD, płatne pilotowi na miejscu imprezy)
-
Wizy turystycznej do Indii (ok. 25 USD)
-
Wydatków własnych
Czas
27 październik 2025 - 7 listopad 2025 (Cały dzień)
Miejsce
Indie
Indie
Formularz zgłoszeniowy
Zapisz się na warsztaty
Prosimy o informację, czy uda się Państwu dotrzeć na wydarzenie.
Zapisuję się
Zapisy otwarteMiejsca dostępne