Podróże Joginów

BIRMA

UWAGA !!! Wyprawa się odbędzie. Mamy jeszcze 2 wolne miejsca. Zapraszamy!

Birma to kraj tysiąca złotych pagód, z przepiękną przyrodą i pasjonującą historią, w której okresy wielkiej świetności przeplatały się z izolacją i zamknięciem na wpływy z zewnątrz. Buddyzm Therawady i żarliwa religijność mieszkańców stanowią rdzeń birmańskiej tożsamości. Buddyjskie świątynie to fascynujące, żywe i wibrujące miejsca, w których sacrum miesza się z profanum, a astrologia i pierwotne wierzenia animistyczne (kult Natów) nadają birmańskiej religijności niepowtarzalny klimat i koloryt. Życzliwość oraz ciekawość mieszkańców Birmy wobec turystów zasadniczo wyróżnia ten kraj spośród innych kierunków Azji Południowo-Wschodniej. Mężczyźni dalej chodzą tutaj w tradycyjnych longyi, a kobiety smarują twarz thanaką.

Po dekadach wojskowej dyktatury, Birma od kilku lat przechodzi proces transformacji politycznej i demokratyzacji. Turystyczna fala przyjazdów do Birmy wzbiera powoli, a procesy polityczne i otwarcie gospodarcze napotykają na różne problemy. Jeśli chcesz zobaczyć kraj stosunkowo mało skażony globalizacją, konsumpcjonizmem, czy zachodnimi lub chińskimi wpływami – zanim upodobni się on do sąsiedniej Tajlandii – to jest to dobry moment na podróż z joginami do Birmy!

Jogin

PIOTR KÜNSTLER – Jogin i buddysta od 30 lat poznający tajniki jogi i medytacji. „Żyjemy we wspaniałych czasach, w których mamy dostęp do spuścizny duchowej i kulturowej całego świata. Poznanie jej prowadzi do pełniejszego zrozumienia życia i głębokiej troski o losy świata. Zapraszam na świadomą wyprawę wgłąb fascynującej kultury Birmy.”

W trakcie naszej 16-dniowej wyprawy poprowadzimy Cię do najświętszych miejsc buddyzmu Therawady, przenocujemy obok mnichów w XIX-wiecznym klasztorze z drewna tekowego, zrobimy dwudniowy trekking po malowniczym płaskowyżu Szan, przejedziemy się lokalnym pociągiem, zapuścimy w zaułki kolonialnego Rangunu i poznamy lokalne herbaciarnie w Mandalay. W buddyjskich świątyniach będziemy szukać przestrzeni do medytacji, a na plażach nad Oceanem Indyjskim będziemy praktykować jogę! Pokażemy Ci Birmę na wielu płaszczyznach – religijnej, historycznej, przyrodniczej i kulinarnej. Pozwolimy, żeby o Birmie opowiedzieli Ci też miejscowi przewodnicy i astrolog.

piotr kunstler

Przewodnik

TOMASZ WODZYŃSKI – Absolwent stosunków międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przemierzył z plecakiem Azję, Bliski Wschód, Amerykę Południową i północną Afrykę. Współpracuje z wolnej stopy jako pilot i przewodnik z biurami podróży i agencjami typu incentive travel. Na co dzień pracuje w organizacji pozarządowej Humandoc w Warszawie. Praktykuje jogę i medytację, interesuje się buddyzmem i kulturami Wschodu.

W latach 2000-2004 mieszkał w Hawanie i pracował jako dyplomata w ambasadzie RP na Kubie. Po powrocie do Polski współtworzył pierwsze biuro Greenpeace w Warszawie, później mieszkał w Waszyngtonie, pracując dla jednej z najstarszych amerykańskich organizacji pozarządowych Freedom House. W latach 2008-2012 ponownie pracował jako dyplomata w ambasadzie RP w Wenezueli.

Miłośnik tradycyjnej czarno-białej fotografii analogowej i średniego formatu, od lat portretuje z jej pomocą Amerykę Łacińską i Południowo-Wschodnią Azję. W podróżach ceni kontemplację chwili, uważność, zatrzymanie i bezpośredni kontakt z lokalnymi społecznościami. Chętnie zbacza z utartych szlaków. Birma jest jednym z krajów, do którego najchętniej wraca, zafascynowany jej historią, religią i mieszkańcami.

Serdecznie zapraszam!

Program

Zapraszamy do wspólnej podróży: 14 listopada - 1 grudnia 2018

DZIEŃ 1

Przelot z Warszawy do Yangon (Rangun) z przesiadką w Katarze lub Emiratach

DZIEŃ 2

Po przylocie do Yangon (popołudnie czasu lokalnego), transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Wieczorny spacer do świątyni Sule Paya, gdzie po raz pierwszy będziemy mieć okazję podpatrywania zwyczajów religijnych Birmańczyków oraz fascynujące przenikanie się sfery sacrum i profanum.

yangon-sule-paya

DZIEŃ 3

Spacer po kolonialnej części Rangunu (brytyjska nazwa Yangon), gdzie dawne imperialne budynki administracji brytyjskiej zostały zamienione na biura, galerie sztuki, bądź też niszczeją opuszczone. Poczujemy klimat Rangunu – zobaczymy muzułmańską i hinduską część miasta. Po południu zwiedzimy Shwedagon Paya – najważniejszą buddyjską świątynię w Birmie, wspólnie z birmańskim astrologiem buddystą, który wprowadzi nas do buddyzmu Therawedy.

Yogamudra-Birma-Yangon kolonialny

DZIEŃ 4

Przejazd lokalnym pociągiem do Bago, gdzie obejrzymy dwie interesujące świątynie: Kyaik Pun Paya, w której 30-metrowe posągi Gautamy Buddy i jego trzech poprzedników spoglądają w cztery strony świata oraz Shwethalyaung Paya, która mieści największy w Birmie posąg leżącego Buddy, odkryty przypadkowo przy karczowaniu dżungli w 1881 roku. Przejazd wynajętym, komfortowym minibusem, którym będziemy poruszać się przez cały czas trwania podróży po Birmie, do Kinpun, bazy wypadowej do Góry Kyaiktiyo (Złotej Skały).

Yogamudra-Birma-Bago

DZIEŃ 5

Rano przejazd lokalnymi truckami wraz z birmańskimi pielgrzymami pod Złotą Skałę (Golden Rock), która zaprzecza grawitacji, utrzymując swą pozycje dzięki włosowi Buddy. Około południa powrót do hotelu, wykwaterowanie i przejazd do Taungoo, punktu tranzytowego w drodze na płaskowyż Szan. Nocleg w Taungoo.

DZIEŃ 6

Wcześnie rano wyjazd do Kalaw, niewielkiego miasteczka położonego na wyżynie Szan, otoczonego lasami bambusowymi i polami uprawnymi m.in. papryczki chili, skąd następnego dnia wyruszymy w piesza wędrówkę w stronę jeziora Inle. W drodze do Kalaw zatrzymamy się w stolicy Nay Pyi Taw, którą rządząca Birmą przez blisko 50 lat junta wojskowa wybudowała od zera, przenosząc za radą astrologów stolicę z Rangunu w 2006 r. Nocleg w Kalaw.

DZIEŃ 7

Początek dwudniowego trekkingu w okolice jeziora Inle. Po drodze będziemy mijać wioski rożnych grup etnicznych, które żyją przede wszystkim z rolnictwa – pierwszego dnia będziemy przechodzić przez tereny zamieszkane przez grupy etniczne Palaung i Pa O, drugiego: Danu i Taung Yo. Odwiedzimy też lokalną szkołę. Noc spędzimy w 200-letnim klasztorze, zbudowanym z drewna tekowego, śpiąc obok mnichów. 

Yogamudra-Birma-Inle Lake

DZIEŃ 8

Po porannej medytacji, skromnym śniadaniu i rozgrzewającej herbacie wyruszymy w dalszą piesza wędrówkę przez wzgórza wyżyny Szan, odwiedzając kolejne wioski. Po południu przejedziemy do Kakku – spektakularnego, choć trudno dostępnego i mało odwiedzanego, kompleksu pond 2 tys. stup w sercu płaskowyżu Szan. Miejscowa legenda głosi, że Kakku – ogród stup – został założony już w III w. przez buddyjskich misjonarzy wysłanych przez władcę indyjskiego imperium Maurjów – Ashokę. Nocleg w Nyaungshwe, małym miasteczku położonym nad brzegami jeziora Inle

DZIEŃ 9

Inle Lake: Po wschodzie słońca wypłyniemy na kilkugodzinny rejs łodziami po jeziorze Inle. Po drodze będziemy mieć możliwość oglądania miejscowych rybaków, którzy wiosłują i sterują swoimi łodziami, używając wyłącznie nóg. Popłyniemy na zachodni brzeg jeziora, mijając pływające ogrody, do nieodrestaurowanych ruin świątyni Shwe Inn Thein. Odwiedzimy też najważniejszą  świątynię na jeziorze – Phaung Daw Oo Paya z pięcioma posągami Buddy, które gładzone i dotykane przez wiernych zatraciły swoje pierwotne antropomorficzne kształty. Odwiedzimy także położone na jeziorze warsztaty, gdzie wyrabia się tkaniny z łodyg kwiatu lotosu, czy lokalne papierosy zwane czirotami. Po południu odwiedzimy Mingala Market, lokalne targowisko.

Yogamudra-Birma-Inle Lake

DZIEŃ 10

Przejazd do Mandalay: po drodze zwiedzanie grot w miejscowości Pindaya, w których znajdują się setki posągów Buddy, wieczorem przyjazd do Mandalay. Zakwaterowanie w hotelu, wieczorne wyjście do lokalnych herbaciarni.

DZIEŃ 11

Mandalay:  rozpoczniemy dzień od uczestnictwa w buddyjskiej ceremonii obmywania twarzy posągu Buddy w Mahamuni Paya o 4:30, skąd przemieścimy się na podziwianie wschodu słońca nad mostem U-Beina, najdłuższej przeprawie z drewna tekowego na świecie. Następnie przejedziemy na wzgórze Sagaing, gdzie mieści się wiele klasztorów, szkół buddyjskich i ośrodków medytacyjnych. Zwiedzimy tam dwie małe świątynie – Umin Thounzeh (30 Nisz) oraz Pon Nya Shin Paya, skąd rozpościera się piękny widok na setki małych świątyń i klasztorów rozsianych po okolicznych wzgórzach. Po południu zobaczymy także świątynię Kuthodaw Paya, w której znajduje się wyryty na 729 kamiennych płytach cały tekst Tipitaki (nauk buddyjskich) – miejsce to wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO (jako zaledwie jedno z dwóch miejsc w całej Birmie). Po zachodzie słońca powrót do Mandalay na nocleg.

DZIEŃ 12

Mandalay: rano przepłyniemy łodzią do Mingun, gdzie zobaczymy monumentalną, mimo, że niedokończoną świątynię Mingun Paya, częściowo zburzoną przez trzęsienie ziemi w 1838 roku. Skalę tej budowli zilustruje nam Mingun Bell, drugi co do wielkości dzwon świata (90 ton), który miał zawisnąć obok świątyni. W Mingun zobaczymy też piękną świątynię Hsinbyume Paya, której białe tarasy, biegnące wokół zbudowanej na planie koła budowli, niesamowicie kontrastują z błękitem nieba. Po południu wyjedziemy w stronę Baganu. Po drodze odwiedzimy rzadko odwiedzany przez turystów kompleks świątynny 947 grot Pho Win Thanung w okolicy miasteczka Monywa. w których znajdują się posągi Buddy oraz świetnie zachowane malowidła ścienne z XIV-XVIII wieku. Opuszczony kompleks to królestwo małp. Późnym wieczorem dotrzemy do Bagan.

Yogamudra-Birma-Mandalay

DZIEŃ 13

Całodzienne zwiedzanie świątyń Baganu, o którym Marco Polo pisał w XIII wieku, że to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Dziś ruiny i świątynie Baganu są świadectwem gorliwości i istnej gorączki buddyjskiej z XI-XIII wieku, podczas której władcy Baganu wybudowali ponad 4 tys. świątyń, stup i innych kompleksów religijnych. My w pierwszej części dnia będziemy zwiedzać Bagan z lokalnym przewodnikiem. Odwiedzimy m.in. Ananda Pahto, najsłynniejszą świątynię Baganu; Thatbyinnyu, najwyższą świątynię; Bupaya, najstarszą świątynię, pochodzącą z III w., położoną nad brzegiem rzeki Irawadi; Dhammayangy, jedną z najpiękniejszych świątyń, zbudowaną z dwukolorowego kamienia. Odwiedzimy również świątynię Mahabodi, która została wzniesiona na podobieństwo słynnej świątyni z indyjskiej miejscowości Bodh Gaja, gdzie Budda dostąpił przebudzenia (bodhi). Po południu będziemy kontynuować eksplorację Baganu na skuterach.

Yogamudra-Birma-Bagan-mnisi

DZIEŃ 14

Wschód słońca nad Baganem będziemy obserwować na szczycie jednej ze świątyń. Następnie około południa wyruszymy w stronę białych plaż nad Oceanem Indyjskim. Drogę tę pokonamy w dwóch etapach. Dotrzemy do Pyay, rzadko odwiedzanego przez turystów miasta położonego w połowie drogi na plaże, gdzie przenocujemy. Wieczorem wizyta na nocnym targu oraz dla chętnych medytacja w mniejszej, ale równie pięknej wersji stołecznej Shwedagon Paya.

DZIEŃ 15

Przejazd do Ngwe Saung Beach, miejscowości położonej nad wodami Oceanu Indyjskiego słynącej z pięknych, piaszczystych plaż. Zakwaterowanie i odpoczynek. Nocleg.

DZIEŃ 16

Ngwe Saung Beach: Czas wolny, spacer po niekończących się białych pustych plażach, sesje jogi.

DZIEŃ 17

Ostatnie pół dnia na plaży. W południe wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Rangunu, transfer na lotnisko i późnym wieczorem lot do Polski z przesiadką w Katarze lub Emiratach.

Yogamudra-Birma-Plaza Ngwe Sang Beach

Warunki

UWAGA !!! Wyprawa się odbędzie. Mamy jeszcze 2 wolne miejsca. Zapraszamy

Wyprawa skierowana jest do wszystkich chętnych, be względu na zaawansowanie w praktyce jogi i medytacji oraz wojażach po świecie.

Cena: 2000 zł. + 1350 USD + bilet lotniczy ( na teraz koszt 3400 zł. liniami Emirates) = (sumarycznie ok. 9900 zł.)

W cenie WLICZONE:
noclegi, śniadania, wstępy do wszystkich świątyń i miejsc zwiedzania zaplanowanych w programie, ubezpieczenie, kurs jogi i medytacji w wybrane dni wskazane w programie, organizacja i opieka przewodnika przez cały pobyt.
Hostele w których śpimy:

  • Yangon: hostel Ocean Pearl Inn 2
  • Kinpun: hostel Sea Sar
  • Kalaw: hostel Eastern Paradise
  • trekking: spimy w klasztorze buddyjskim
  • Nyaung Shwe (Inle Lake): Gold Star
  • Bagan: Yadanarbon
  • Pyay: Hostel Smile
  • Ngwe Saung (plaze): Shwe Hinn Tha
    Opisy wszystkich hosteli można znaleźć na booking.com i tripadvisor.com.

W cenie NIE jest wliczone:
bilet lotniczy, posiłki (poza śniadaniami), które chcemy jeść w lokalnych knajpkach i restauracjach, najczęściej wszyscy razem, ale z otwartością na to, że ktoś może zechcieć zjeść sobie w innym miejscu (ok. 5-7 USD/dziennie), wydatki osobiste i pamiątki., wiza do Birmy (50 USD).

Bilet lotniczy każdy kupuje samodzielnie, ale oczywiście w kontakcie z nami na ten sam lot, wskazany przez nas, abyśmy lecieli razem. Po zgłoszeniu się minimum 8 osób ruszamy z akcją synchronicznego zakupu biletów. Dla osób, które potrzebują w tym wsparcia oczywiście oferujemy pomoc.
Można też dolecieć do nas 14-15.11. 2018 do Rangunu z każdego innego miejsca na świecie 🙂

Rezerwacja i organizacja
Rezerwacji miejsca dokonasz poprzez:
I Zgłoszenie mailowe oraz wpłatę 2000 zł. na nasze konto z dopiskiem: karnet na jogę 14.11-01.12
II Na hasło od nas kupujemy bilety.
III Wpłata pozostałej kwoty 1350 USD między 10 września a 14 listopada lub pierwszego dnia po przylocie.