Skip to main content

Podróże Joginów

MJANMAR (BIRMA)

WRACAMY DO BIRMY 🙂

Po wspaniałej wyprawie w listopadzie 2018 z joginami powtarzamy naszą niesamowitą przygodę. Zapraszamy wszystkich, którym w duszy gra Azja, buddyjskie klimaty i słońce w środku szarówki. Birma to kraj tysiąca złotych pagód, z przepiękną przyrodą i pasjonującą historią, w której okresy wielkiej świetności przeplatały się z izolacją i zamknięciem na wpływy z zewnątrz. Buddyzm Therawady i żarliwa religijność mieszkańców stanowią rdzeń birmańskiej tożsamości. Buddyjskie świątynie to fascynujące, żywe i wibrujące miejsca, w których sacrum miesza się z profanum, a astrologia i pierwotne wierzenia animistyczne (kult Natów) nadają birmańskiej religijności niepowtarzalny klimat i koloryt. Życzliwość oraz ciekawość mieszkańców Birmy wobec turystów zasadniczo wyróżnia ten kraj spośród innych kierunków Azji Południowo-Wschodniej. Mężczyźni dalej chodzą tutaj w tradycyjnych longyi, a kobiety smarują twarz thanaką.

Po dekadach wojskowej dyktatury, Birma od kilku lat przechodzi proces transformacji politycznej i demokratyzacji. Turystyczna fala przyjazdów do Birmy wzbiera powoli, a procesy polityczne i otwarcie gospodarcze napotykają na różne problemy. Jeśli chcesz zobaczyć kraj stosunkowo mało skażony globalizacją, konsumpcjonizmem, czy zachodnimi lub chińskimi wpływami – zanim upodobni się on do sąsiedniej Tajlandii – to jest to dobry moment na podróż z joginami do Birmy!

Jogin

PIOTR KÜNSTLER – Jogin i buddysta od 30 lat poznający tajniki jogi i medytacji. „Żyjemy we wspaniałych czasach, w których mamy dostęp do spuścizny duchowej i kulturowej całego świata. Poznanie jej prowadzi do pełniejszego zrozumienia życia i głębokiej troski o losy świata. Zapraszam na świadomą wyprawę wgłąb fascynującej kultury Birmy.”

W trakcie naszej 16-dniowej wyprawy poprowadzimy Cię do najświętszych miejsc buddyzmu Therawady, przenocujemy obok mnichów w XIX-wiecznym klasztorze z drewna tekowego, zrobimy dwudniowy trekking po malowniczym płaskowyżu Szan, zapuścimy w zaułki kolonialnego Rangunu i poznamy lokalne herbaciarnie w Mandalay. W buddyjskich świątyniach będziemy szukać przestrzeni do medytacji, a na plażach nad Oceanem Indyjskim będziemy praktykować jogę! Pokażemy Ci Birmę na wielu płaszczyznach – religijnej, historycznej, przyrodniczej i kulinarnej. Pozwolimy, żeby o Birmie opowiedzieli Ci też miejscowi przewodnicy i astrolog.

Przewodnik

TOMASZ WODZYŃSKI – Absolwent stosunków międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przemierzył z plecakiem Azję, Bliski Wschód, Amerykę Południową i północną Afrykę. Współpracuje z wolnej stopy jako pilot i przewodnik z biurami podróży i agencjami typu incentive travel. Na co dzień pracuje w organizacji pozarządowej Humandoc w Warszawie. Praktykuje jogę i medytację, interesuje się buddyzmem i kulturami Wschodu.

W latach 2000-2004 mieszkał w Hawanie i pracował jako dyplomata w ambasadzie RP na Kubie. Po powrocie do Polski współtworzył pierwsze biuro Greenpeace w Warszawie, później mieszkał w Waszyngtonie, pracując dla jednej z najstarszych amerykańskich organizacji pozarządowych Freedom House. W latach 2008-2012 ponownie pracował jako dyplomata w ambasadzie RP w Wenezueli.

Miłośnik tradycyjnej czarno-białej fotografii analogowej i średniego formatu, od lat portretuje z jej pomocą Amerykę Łacińską i Południowo-Wschodnią Azję. W podróżach ceni kontemplację chwili, uważność, zatrzymanie i bezpośredni kontakt z lokalnymi społecznościami. Chętnie zbacza z utartych szlaków. Birma jest jednym z krajów, do którego najchętniej wraca, zafascynowany jej historią, religią i mieszkańcami.

Serdecznie zapraszam!

Program

Zapraszamy do wspólnej podróży: 7 - 23 listopada 2019

DZIEŃ 1

Przelot z Warszawy do Yangon (Rangun) z przesiadką w Katarze lub Emiratach

DZIEŃ 2

Po przylocie do Yangon (popołudnie czasu lokalnego), transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Wieczorny spacer po Yangonie, gdzie po raz pierwszy będziemy mieć okazję podpatrywania zwyczajów życia Birmańczyków.

DZIEŃ 3

Spacer po kolonialnej części Rangunu (brytyjska nazwa Yangon), gdzie dawne imperialne budynki administracji brytyjskiej zostały zamienione na biura, galerie sztuki, bądź też niszczeją opuszczone. Poczujemy klimat Rangunu – zobaczymy muzułmańską i hinduską część miasta. Zwiedzimy Shwedagon Paya – najważniejszą buddyjską świątynię w Birmie, wspólnie z birmańskim astrologiem buddystą, który wprowadzi nas do buddyzmu Therawedy. Po południu Przejazd do Bago, gdzie obejrzymy 30-metrowy największy w Birmie posąg leżącego Buddy, odkryty przypadkowo przy karczowaniu dżungli w 1881 roku. Przejazd wynajętym, komfortowym minibusem, którym będziemy poruszać się przez cały czas trwania podróży po Birmie, do Kinpun, bazy wypadowej do Góry Kyaiktiyo (Złotej Skały).

DZIEŃ 4

Rano przejazd lokalnymi truckami wraz z birmańskimi pielgrzymami pod Złotą Skałę (Golden Rock), która zaprzecza grawitacji, utrzymując swą pozycje dzięki włosowi Buddy. Około południa powrót do hotelu, wykwaterowanie i przejazd do Taungoo, punktu tranzytowego w drodze na płaskowyż Szan. Nocleg w Taungoo.

DZIEŃ 5

Wcześnie rano wyjazd do Kalaw, niewielkiego miasteczka położonego na wyżynie Szan, otoczonego lasami bambusowymi i polami uprawnymi m.in. papryczki chili, skąd następnego dnia wyruszymy w piesza wędrówkę w stronę jeziora Inle. W drodze do Kalaw zatrzymamy się w stolicy Nay Pyi Taw, którą rządząca Birmą przez blisko 50 lat junta wojskowa wybudowała od zera, przenosząc za radą astrologów stolicę z Rangunu w 2006 r. Nocleg w Kalaw.

DZIEŃ 6

Początek dwudniowego trekkingu w okolice jeziora Inle. Po drodze będziemy mijać wioski rożnych grup etnicznych, które żyją przede wszystkim z rolnictwa – pierwszego dnia będziemy przechodzić przez tereny zamieszkane przez grupy etniczne Palaung i Pa O, drugiego: Danu i Taung Yo. Odwiedzimy też lokalną szkołę. Noc spędzimy w 200-letnim klasztorze, zbudowanym z drewna tekowego, śpiąc obok mnichów. 

DZIEŃ 7

Po porannej medytacji, skromnym śniadaniu i rozgrzewającej herbacie wyruszymy w dalszą piesza wędrówkę przez wzgórza wyżyny Szan, odwiedzając kolejne wioski. Po południu przejedziemy do Kakku – spektakularnego, choć trudno dostępnego i mało odwiedzanego, kompleksu pond 2 tys. stup w sercu płaskowyżu Szan. Miejscowa legenda głosi, że Kakku – ogród stup – został założony już w III w. przez buddyjskich misjonarzy wysłanych przez władcę indyjskiego imperium Maurjów – Ashokę. Nocleg w Nyaungshwe, małym miasteczku położonym nad brzegami jeziora Inle

DZIEŃ 8

Inle Lake: Po wschodzie słońca wypłyniemy na kilkugodzinny rejs łodziami po jeziorze Inle. Po drodze będziemy mieć możliwość oglądania miejscowych rybaków, którzy wiosłują i sterują swoimi łodziami, używając wyłącznie nóg. Popłyniemy na zachodni brzeg jeziora, mijając pływające ogrody, do nieodrestaurowanych ruin świątyni Shwe Inn Thein. Odwiedzimy też najważniejszą  świątynię na jeziorze – Phaung Daw Oo Paya z pięcioma posągami Buddy, które gładzone i dotykane przez wiernych zatraciły swoje pierwotne antropomorficzne kształty. Odwiedzimy także położone na jeziorze warsztaty, gdzie wyrabia się tkaniny z łodyg kwiatu lotosu, czy lokalne papierosy zwane czirotami. Po południu odwiedzimy Mingala Market, lokalne targowisko.

DZIEŃ 9

Przejazd do Mandalay: po drodze zwiedzanie grot w miejscowości Pindaya, w których znajdują się setki posągów Buddy, wieczorem przyjazd do Mandalay. Zakwaterowanie w hotelu, wieczorne wyjście do lokalnych herbaciarni.

DZIEŃ 10

Mandalay:  rozpoczniemy dzień od uczestnictwa w buddyjskiej ceremonii obmywania twarzy posągu Buddy w Mahamuni Paya o 4:30, skąd przemieścimy się na podziwianie wschodu słońca nad mostem U-Beina, najdłuższej przeprawie z drewna tekowego na świecie. Następnie przejedziemy na wzgórze Sagaing, gdzie mieści się wiele klasztorów, szkół buddyjskich i ośrodków medytacyjnych. Zwiedzimy tam dwie małe świątynie – Umin Thounzeh (30 Nisz) oraz Pon Nya Shin Paya, skąd rozpościera się piękny widok na setki małych świątyń i klasztorów rozsianych po okolicznych wzgórzach. Po południu zobaczymy także świątynię Kuthodaw Paya, w której znajduje się wyryty na 729 kamiennych płytach cały tekst Tipitaki (nauk buddyjskich) – miejsce to wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO (jako zaledwie jedno z dwóch miejsc w całej Birmie). Po zachodzie słońca powrót do Mandalay na nocleg.

DZIEŃ 11

Mandalay: rano przepłyniemy łodzią do Mingun, gdzie zobaczymy monumentalną, mimo, że niedokończoną świątynię Mingun Paya, częściowo zburzoną przez trzęsienie ziemi w 1838 roku. Skalę tej budowli zilustruje nam Mingun Bell, drugi co do wielkości dzwon świata (90 ton), który miał zawisnąć obok świątyni. W Mingun zobaczymy też piękną świątynię Hsinbyume Paya, której białe tarasy, biegnące wokół zbudowanej na planie koła budowli, niesamowicie kontrastują z błękitem nieba. Po południu wyjedziemy w stronę Baganu. Po drodze odwiedzimy rzadko odwiedzany przez turystów kompleks świątynny 947 grot Pho Win Thanung w okolicy miasteczka Monywa. w których znajdują się posągi Buddy oraz świetnie zachowane malowidła ścienne z XIV-XVIII wieku. Opuszczony kompleks to królestwo małp. Późnym wieczorem dotrzemy do Bagan.

DZIEŃ 12

Całodzienne zwiedzanie świątyń Baganu, o którym Marco Polo pisał w XIII wieku, że to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Dziś ruiny i świątynie Baganu są świadectwem gorliwości i istnej gorączki buddyjskiej z XI-XIII wieku, podczas której władcy Baganu wybudowali ponad 4 tys. świątyń, stup i innych kompleksów religijnych. My w pierwszej części dnia będziemy zwiedzać Bagan z lokalnym przewodnikiem. Odwiedzimy m.in. Ananda Pahto, najsłynniejszą świątynię Baganu; Thatbyinnyu, najwyższą świątynię; Bupaya, najstarszą świątynię, pochodzącą z III w., położoną nad brzegiem rzeki Irawadi; Dhammayangy, jedną z najpiękniejszych świątyń, zbudowaną z dwukolorowego kamienia. Odwiedzimy również świątynię Mahabodi, która została wzniesiona na podobieństwo słynnej świątyni z indyjskiej miejscowości Bodh Gaja, gdzie Budda dostąpił przebudzenia (bodhi). Po południu będziemy kontynuować eksplorację Baganu na skuterach.

DZIEŃ 13

Wschód słońca nad Baganem będziemy obserwować na szczycie jednej ze świątyń. Następnie około południa wyruszymy w stronę białych plaż nad Oceanem Indyjskim. Drogę tę pokonamy w dwóch etapach. Dotrzemy do Pyay, rzadko odwiedzanego przez turystów miasta położonego w połowie drogi na plaże, gdzie przenocujemy. Wieczorem wizyta na nocnym targu oraz dla chętnych medytacja w mniejszej, ale równie pięknej wersji stołecznej Shwedagon Paya.

DZIEŃ 14

Przejazd do Ngwe Saung Beach, miejscowości położonej nad wodami Oceanu Indyjskiego słynącej z pięknych, piaszczystych plaż. Zakwaterowanie i odpoczynek. Nocleg.

DZIEŃ 15

Ngwe Saung Beach: Czas wolny, spacer po niekończących się białych pustych plażach, sesje jogi.

DZIEŃ 16

Ostatnie pół dnia na plaży. W południe wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Rangunu, transfer na lotnisko i późnym wieczorem lot do Polski z przesiadką w Katarze lub Emiratach.

Warunki

Termin:

7 – 23 listopada 2019

termin może ulec przesunięciu o 1do 2 dni ze względu na dostępne loty.

Organizacja:

Wyprawa we współpracy z biurem podróży MIEJSCA – która organizuje autorskie kameralne wyjazdy do Azji. 

www.miejsca.net.pl

Wyprawa skierowana jest do wszystkich chętnych, bez względu na zaawansowanie w praktyce jogi i medytacji oraz wojażach po świecie.

Cena:

2000 zł. + 1400 USD + bilet lotniczy ( na teraz koszt 3400 zł. liniami Emirates) = (sumarycznie ok. 9900 zł.)

W cenie WLICZONE:
noclegi, śniadania, wstępy do wszystkich świątyń i miejsc zwiedzania zaplanowanych w programie, ubezpieczenie, kurs jogi i medytacji w wybrane dni wskazane w programie, organizacja i opieka przewodnika przez cały pobyt, przejazd busem przez cały pobyt.

Hostele w których śpimy:

  • Yangon: hostel Ocean Pearl Inn 2
  • Kinpun: hostel Sea Sar
  • Kalaw: hostel Eastern Paradise
  • trekking: spimy w klasztorze buddyjskim
  • Nyaung Shwe (Inle Lake): Gold Star
  • Bagan: Yadanarbon
  • Pyay: Hostel Smile
  • Ngwe Saung (plaze): Shwe Hinn Tha

W cenie NIE jest wliczone:
bilet lotniczy, posiłki (poza śniadaniami), które chcemy jeść w lokalnych knajpkach i restauracjach, najczęściej wszyscy razem, ale z otwartością na to, że ktoś może zechcieć zjeść sobie w innym miejscu (ok. 3-6USD/dziennie), wydatki osobiste i pamiątki., napiwki, wiza do Birmy (50 USD).

Bilet lotniczy każdy kupuje samodzielnie, ale oczywiście w kontakcie z nami na ten sam lot, wskazany przez nas, abyśmy lecieli razem – jeśli oczywiście z lecisz z Polski. Po zgłoszeniu się minimum 8 osób ruszamy z akcją synchronicznego zakupu biletów. Dla osób, które potrzebują w tym wsparcia oczywiście oferujemy pomoc.
Można też dolecieć do nas 7-8 listopada 2019 do Rangunu z każdego innego miejsca na świecie i kontynuować wspólną wyprawę 🙂

Rezerwacja i organizacja
Rezerwacji miejsca dokonasz poprzez:
I Zgłoszenie mailowe oraz wpłatę 2000 zł. według wskazówek.
II Na hasło od nas kupujemy bilety.
III Wpłata pozostałej kwoty 1400 USD pierwszego dnia po przylocie.