Łączenie
Ta zasada jest w pewnym sensie uszczegółowieniem poprzedniej i odnosi się do łączenia pozycji jogi z rożnych grup. Jeśli uważnie przyjrzysz się każdej grupie asan odnajdziesz w niej elementy innych. Weźmy jako przykład pozycje stojące. Znajdziesz w tej grupie asany z wygięciem bocznym jak Trikonasana – trójkąt oraz z wygięciem do przodu jak Utanasana – intensywne rozciąganie. Dalej mamy pozycje ze skrętem Parivritta trikonasana – skręcony trójkąt, wygięciem do tyłu Virabhadrasana I – bohater I i odwróconą np. Prasaritapadottanasana – intensywne rozciąganie z nogami szeroko. Zdarza się też, że jedna pozycja może łączyć w sobie właściwości kilku grup np. Viparita karani – leżenie z nogami na ścianie i biodrami podpartymi wyżej jest pozycją odwróconą, ale również pozycją relaksacyjną z lekkim wygięciem do tyłu.
Układając sekwencję asan możesz dobierać pozycje tak, aby zawrzeć w niej wszystkie rodzaje ruchów niekoniecznie sięgając po pozycje ze wszystkich grup np.: jeśli w sekwencji poświęcisz uwagę pozycjom stojącym ze skrętem, w dalszej części zadbaj o to, aby wykonać wygięcia do tyłu, pozycje odwrócone i skłony do przodu oraz relaks. Jeśli zaś w grupie asan stojących zawrzesz te z wygięciem do tyłu, zadbaj dalej o skręty, skłony w przód, odwrócone i relaks. Kierując się tą zasadą twoje sekwencje będą zrównoważone, poczujesz wzrost sił witalnych, a twój umysł będzie wyciszony.
Drążenie
Gdy okrzepniesz już w praktyce, stanie się ona uważna i świadoma z pewnością spostrzeżesz, że niektóre partie ciała są bardziej zablokowane niż inne. W tym wypadku warto poświęcić im nieco więcej uwagi, gdyż ich odblokowanie przyniesie głębszą harmonię. Możesz zatem skonstruować sesję w ten sposób, aby znaczną część praktyki poświęcić właśnie im. Taka praktyka wymaga jednak dużej świadomości asan i wiedzy na jakie partie ciała, a nawet jego elementy np. mięśnie, działają poszczególne asany. Pamiętaj jednak o zasadzie równoważenia. Jeśli większą część praktyki poświęcisz np. drążeniu pozycji stojących, aby w ten sposób odblokować nogi i biodra poświęć zawsze część czasu na równoważenie np. relaks nóg w pozycjach siedzących i odciążenie w pozycjach odwróconych oraz relaks po wysiłku pozycji stojących. Inaczej twoja praktyka przyniesie odczucie zmęczenia i znużenia.
cdn…