Skip to main content

Podróże Joginów

NEPAL

Nepal – kraina między Tybetem a Indiami, u podnóży Himalajów, której 80 % powierzchni pokrywają góry, ale centralna część tonie w zieleni przez cały rok, gdzie niezliczone stupy i świątynie świadczą o przenikaniu się Buddyzmu z wierzeniami hinduistycznymi, gdzie majestat przyrody ośnieżonych ośmiotysięczników przenika magia miejsc, w których świat się zatrzymał – to raj dla joginów i nasze podróżnicze marzenie od wielu lat.  Naszą przewodniczką po tej niesamowitej krainie będzie Iwona Szelezińska – wieloletnia joginka, praktykująca w naszej Pracowni Jogi Yogamudra, podróżniczka, autorka licznych reportaży z wypraw oraz autorka niedawno wydanej książki o Nepalu właśnie „Kopnij piłkę ponad chmury” – która jest zwieńczeniem jej miłości do tego kraju i ludzi tam żyjących, wpółzałożycielka biura podróży „MIEJSCA”.

Iwona zabierze nas do Doliny Katmandu, w okolice najważniejszego ośrodka buddyzmu tybetańskiego przy stupie Bouddhnath oraz nad błogosławione wody świętej rzeki Bagmati, gdzie stają platformy kremacyjne, dalej na północny-zachód poprzez górskie rzeki i serpentyny do miejsca kultu bogini  Manakamanamai, spełniającej wszystkie najskrytsze życzenia, skąd roztacza się widok na masyw Annapurny.  Pójdziemy na 2-dniowy trekking, aby o wschodzi słońca móc uczestniczyć w górskim spektaklu zapalania himalajskich szczytów. Odwiedzimy też Narodowy Park Chitwan, obszar chronionej przyrody,  który zamieszkuje wiele gatunków dzikich zwierząt: słoni, tygrysów, nosorożców, małp. Spłyniemy rzeką pełną krokodyli 🙂 A pomiędzy wszystkimi wrażeniami będziemy ćwiczyć jogę i poznawać tajniki medytacji.

Zapraszamy na wspólną nepalską przygodę!

Jogini

OLA I PIOTR KÜNSLTER –

założyciele Pracowni Jogi Yogamudra w 2005 roku. Od tego czasu, poza codziennymi zajęciami jogi na miejscu w Warszawie, zorganizowali ponad 180 warsztatów w całej Polsce i za granicą. Nowy projekt „Podróże joginów” jest zwieńczeniem marzeń o wyprawach warsztatowych do Azji w towarzystwie wyjątkowych osób w roli przewodników, które zabierają nas do swoich ukochanych miejsc oraz układają trasę w duchu łączącym podziwianie piękna azjatyckiej przyrody z jogiczno-buddyjskimi klimatami. Po niesamowitej zeszłorocznej podróży do Birmy z joginami przyszedł czas na Nepal i Himalaje 🙂

„Żyjemy we wspaniałych czasach, w których mamy dostęp do spuścizny duchowej i kulturowej całego świata. Poznanie jej prowadzi do pełniejszego zrozumienia życia i głębokiej troski o losy świata. Zapraszamy na świadomą wyprawę z ośmiotysięcznikami w tle do Nepalu”

Przewodniczka

IWONA SZELEZIŃSKA – Absolwentka indologii i animacji kultury na UJ. Jej podróże do Indii rozpoczęły się już w trakcie studiów i od razu dotarła tam na dłuższy, bo dziesięciomiesięczny pobyt. Emocje wynikające z pierwszego spotkania z Indiami nadały kierunek jej późniejszej zawodowej ścieżce, od tego momentu nie potrafi przestać do nich wracać. Pracę w turystyce podjęła z potrzeby żywego kontaktu z Azją. Z czasem Indie zawiodły ją do Nepalu, z którym związała się nie tylko poprzez pilotaż, ale również literacko. Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się jej debiutancka książka „Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu”. Lubi wsłuchiwać się w ludzkie historie, szczególnie takie, które wytrącają z komfortu myślenia stereotypami. Chcąc je usłyszeć, musi zbliżyć się do MIEJSC, gdzie się rozgrywają, co czyni z największą przyjemnością.
Od kilkunastu lat pilotuje wycieczki po Indiach, Nepalu, również Turcji.

Program

Zapraszamy do wspólnej podróży: 25 listopad – 07 grudnia 2019

DZIEŃ 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Nepalu.

DZIEŃ 2

Przylot do Katmandu. Przejazd do hotelu w dzielnicy Thamel, zakwaterowanie. Reszta dnia wolna na odpoczynek i samodzielne spacery po tej kolorowej, handlowo-restauracyjnej części miasta. Wieczorna sesja jogi.

DZIEŃ 3

Zwiedzanie Doliny Katmandu rozpoczniemy spacerem przy stupie Bouddhnath. To najważniejszy ośrodek buddyzmu tybetańskiego w Nepalu. Ogromna świątynia, ze złotą harmiką i oczami Buddy z miłością spoglądającymi na cztery strony świata, zdecydowanie góruje nad resztą zabudowań. W tym miejscu gromadzi się wyższa energia, zwielokrotniona mocą szeptanych mantr dobiegających z okolicznych klasztorów, trzepotem modlitewnych flag i nieprzerwaną obecnością wiernych. Kolejno pojedziemy nad błogosławione wody świętej rzeki Bagmati, gdzie w równym rzędzie nad jej korytem ulokowano platformy kremacyjne. W kompleksie hinduskich świątyń Pashupatinath niepodzielnie panuje Śiwa, pan destrukcji i śmierci, również życia, bo każdy koniec jest przecież nowym początkiem. Popołudnie spędzimy na terenie miasta Patan, jednego z ważniejszych newarskich miast z pięknym placem królewskim, przy którym znajdują się liczne świątynie oraz dawny pałac, dziś mieści się tu ciekawe muzeum historii miasta Patan. Będzie czas na lunch, zakupy, spacer. Wieczorna sesja jogi. Nocleg w Katmandu.

DZIEŃ 4

Wyruszymy w podróż za miasto. Opuścimy stolicę, a nawet Dolinę Katmandu, by udać się na północny-zachód Nepalu. Sama droga jest niezwykle ciekawa, i to nie tylko dlatego, że serpentynami biegnie wzdłuż rzeki, nad którą widać wioski, tarasowe pola i zarys himalajskich szczytów, ale również ze względu na wiele interesujących przystanków, które zaplanowaliśmy na trasie. Dla chętnych i żądnych przygód – rafting na górskiej rzece Trishuli (dodatkowo płatne); już dla wszystkich, równie żądnych doznań – wjazd kolejką linową do miejsca kultu bogini spełniającej wszystkie najskrytsze życzenia, bogini Manakamanamai. To miejsce pielgrzymkowe, punkt składania krwawych ofiar, ulokowane wysoko na szczycie, skąd przy dobrej widoczności roztacza się widok na ośmiotysięczniki himalajskie (Manaslu, masyw Annapurny). Wczesnym wieczorem dotrzemy do Bandipur. Wieczorna sesja jogi. Nocleg.

DZIEŃ 5

Bandipur jest niewielkim newarskim miasteczkiem ulokowanym wśród zieleni tarasowych pól, u stóp Himalajów. W porównaniu ze stołecznym Katmandu to bardzo skromna i mało turystyczna przestrzeń, miejsce pełne tradycyjnej zabudowy, gdzie życie toczy się spokojnie, obok pędu i zgiełku świata. Dzień rozpoczniemy od sesji jogi, śniadania i spaceru po okolicznych tarasach i wzgórzach. Przejazd do Pokhary w godzinach popołudniowych. Nocleg.

DZIEŃ 6

Po śniadaniu krótki przejazd z Pokhary do punktu startowego na trekking do Australian Camp. Podejście jest łagodne, zajmie nam kilka godzin, początkowo ścieżka biegnie przez las, dopiero w miarę zbliżania się do szczytu wzgórza odsłania się panorama masywu Annapurny. Na trasie lunch. Kolacja i nocleg w Australian Camp.

DZIEŃ 7

Wczesna pobudka, jeszcze przed wschodem słońca, żeby móc uczestniczyć w górskim spektaklu zapalania szczytów. Przy dobrej widoczności widać stąd prawie siedmiotysięczny Machhapuchhare i ośmiotysięczne Dhaulagiri i masyw Annapurny. Po śniadaniu kilkugodzinny spacer przez górskie wioski Dhampus i Phedi, powrót do Pokhary. Na trasie lunch. Nocleg w Pokharze.

DZIEŃ 8

Spokojne śniadanie na początek spokojnego dnia, który przeznaczymy na odpoczynek po górskiej wędrówce. Można go spędzić na jeziorze Phewa, leniwych spacerach, czy zakupach przy głównej handlowej ulicy miasta. Chętni będą mieli okazję wspiąć się na wzgórze pod białą Stupę Pokoju (Shanti Stupa), by stamtąd spojrzeć na miasto i jego okolice. Poranna lub wieczorna sesja jogi. Nocleg.

DZIEŃ 9

Opuścimy Pokharę i udamy się w podróż do Narodowego Parku Chitwan. To jeden z łatwiej dostępnych, bo znajdujący się na rozległej Nizinie Terai, obszar chronionej przyrody w Nepalu. Ten gęsto porośnięty lasem pas płaskiego i podmokłego terenu ciągnący się wzdłuż granicy z Indiami jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym słoni, tygrysów bengalskich, nosorożców, wargaczy, licznych saren i małp. W jego sąsiedztwie znajdują się domostwa społeczności Tharu, która według jednej z teorii w XIII wieku dotarła tu z Indii, z suchego obszaru pustyni Thar. Po przyjeździe czas na spacer i odpoczynek w leżaku o zachodzie słońca nad rzeką. Wieczorna sesja jogi. Kolacja w hotelu.

DZIEŃ 10

Ten dzień spędzimy niezwykle aktywnie – na wodzie, na lądzie, w dżungli, nad rzeką. Będziemy uczestniczyć w spływie po rzece Rapti pełnej krokodyli. Jeepami wjedziemy na teren parku, by zobaczyć bujną przyrodę Chitwan i żyjące tu zwierzęta. Wsiądziemy też na rowery i udamy się na przejażdżkę po okolicznych wioskach i rozległych polach ryżu. Zobaczymy ludzi przy pracy, skromne lokalne domostwa, szkoły, sklepy, zwykłe życie. Lunch i kolacja w hotelu. Rano lub wieczorem sesja jogi.

DZIEŃ 11

Powrotny przejazd, już znaną nam trasą, do Katmandu. Po dotarciu do stolicy wycieczka do stupy Swayambhunath. Ta ulokowana na wzgórzu stupa jest widoczna niemal z każdego punktu doliny. Z kolei, gdy stoi się u jej stóp, w dole widać gęste, ogromne, dumne Katmandu. W wolnych chwilach mieszkańcy miasta zbierają się tu na modlitwę, ale też żeby w ciszy, wśród świętych posągów, licznych sanktuariów i okolicznych starych drzew zaznać chwili zadumy i odpocząć od problemów. Nocleg w Katmandu.

DZIEŃ 12

Spacer na Durbar Square w Katmandu. Wąskimi uliczkami starej części miasta, tłocznymi, pełnymi handlu, zapachu kadzideł i owoców, dojdziemy pod wielokondygnacyjną świątynię bogini Taledźu i rozległy budynek królewskiego pałacu. Zobaczymy też pałac żywej boginki Kumari, która sprawuje opiekę nad ludnością Katmandu, czuwa nad ich spokojem i bezpieczeństwem. Kult bóstwa pod postacią małego dziecka, dziewczynki dziewicy, jest starą newarską tradycją, do dzisiaj żywą w Dolinie Katmandu. Ostatnie chwile w Nepalu spędzimy w średniowiecznym ceglanym mieście Bhaktapur, którego starą zabudowę otaczają miejskie mury, a na jego czterech placach można zobaczyć najwspanialsze przykłady sakralnej i świeckiej architektury Newarów. Plac garncarzy, świątynia Nyatapola o pięciu kondygnacjach, Złota Brama przy pałacu królewskim, to tylko część atrakcji Bhaktapur, poza tym jest jeszcze ulica, pełna ludzi, uśmiechu, emocji.

Po czasie wolnym w Bhaktapur, na zakupy i ostatni nepalski posiłek, udamy się na lotnisko i w podróż do Polski.

DZIEŃ 13

Przylot do Warszawy.

Zalecane lektury przed wyjazdem

„Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu” Iwona Szelezińska – wielowątkowe nepalskie historie

„Annapurna” Maurice Herzog – o historycznym zdobyciu pierwszego ośmiotysięcznika świata w 1950 roku

„Bogini” Gerhard Hasse-Hindenberg – książka opowiadająca o tradycji Kumari

„Gdy nie nadejdzie jutro” Paweł Skawiński – reportaż o współczesnych Indiach i Nepalu

„Tam” Natasza Goerke – literackie eseje o Nepalu

Warunki

Oficjalnym organizatorem wyprawy jest Biuro Podróży Miejsca

www.miejsca.net.pl

Termin:

25 listopad – 07 grudnia 2019

Cena:

(minimum 10, maximum 16)

6500 PLN + 980 USD

Dopłata do pokoju jednoosobowego 200 USD

Cena zawiera:

  • Przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Katmandu – Warszawa z przesiadką
  • Noclegi w 3* hotelach oraz w ośrodku/lodgach w Sauraha (Park Chitwan) i na trasie trekkingu (łącznie 10 rozpoczętych dób hotelowych, jak w programie)

  • Kurs jogi i medytacji w czasie i miejscach, które są ku temu przystosowane, uwzględniony w programie wyprawy
  • Pełne wyżywienie na terenie Parku Chitwan i na trasie trekkingu (śniadanie, lunch, kolacja)

W Katmandu i Pokharze wyżywienie w postaci śniadania. Kolacje we własnym zakresie, żeby móc samodzielnie dysponować czasem i w pełni wykorzystać ofertę okolicznych knajpek

  • Transport klimatyzowanym mini busem (do 12 osób) lub busem (powyżej 12 osób)
  • Opieka polskojęzycznego pilota

  • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów

  • Obsługa lokalnych przewodników

  • Wjazd kolejką linową do świątyni Manakamanamai

  • Spacer w okolicy Bandipur

  • Dwudniowy trekking, z noclegiem w Australian Camp

  • Wszystkie aktywności na terenie Parku Chitwan (jeep safari, spływ po rzece Rapti, przejażdżka rowerowa po okolicy)

  • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż

  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

  • Wycieczka fakultatywna – rafting na rzece Trishuli (ok. 30 USD)

  • Napiwki dla lokalnej obsługi (ok. 80 USD)

  • Wizy turystycznej do Nepalu (dostępna na lotnisku po wylądowaniu w Katmandu, ok. 25 USD)

  • Wydatków własnych