Skip to main content

Cytaty mistrzów

Autor: 7 lipca 201522 września, 2023Filozofia
cytaty joga

Na pytanie o to, czy istnieje Bóg, prawda, rzeczywistość jakkolwiek zechcecie nazwać
problem, który was dręczy nie udzielą wam odpowiedzi ani księgi, ani kapłani, ani filozofowie
czy zbawiciele. Oprócz was samych nikt i nic nie odpowie wam na to pytanie, dlatego też
musicie poznać siebie. Niedojrzałość polega jedynie na zupełnej nieznajomości siebie.
Zrozumienie samego siebie jest początkiem mądrości.

Jiddu Krishnamurti

***

Bacz na dzień dzisiejszy,
Bo on jest życia istotą.
Na jego krótkiej drodze,
leżą wszystkie prawdy i realia twojego istnienia:
Szczęście dojrzewania,
Chwała działania
Przepych piękna.
Wczoraj bowiem jest jeno snem,
Jutro zaś to jedynie wizja;
Lecz dobrze przeżyte dziś,
Sny wczorajsze szczęściem przesyca,
A w jutrzejsze wizje tchnie nadzieję.
Patrz przeto na dzień dzisiejszy, patrz uważnie.

Kalidasa

***

Jedną z przyczyn, dla których pracujemy nad sobą jest nawiązywanie kontaktów z różnymi aspektami siebie,
stwarzanie sobie możliwości do stawania się nimi oraz pozwalanie im, aby wychodziły na światło dzienne.

Arnold Mindell

***

To, czym jestem, składa się z ciała, tchu, woli. Precz z książkami! Już nie dawaj się im pociągnąć! Nie wolno! Ale, jakoby już na łożu śmierci, popatrz ze wzgardą na ciało: Oto kupa kału i gnatów, tkanina, plecionka ścięgien, żył, tętnic. Rozważ teraz, czym też jest dech? Wiatrem. I to nie zawsze jest on tym samym, lecz każdej chwili wyrzuca się go i znowu wciąga. Trzecią częścią składową jest wola. Zastanów się. Jesteś starcem, nie pozwól już, by sługą była, by szła jak marionetka za dzikim popędem, by była niezadowolona z losu teraźniejszego lub by chciała uniknąć losu tego, który cię czeka w przyszłości.

Marek Aureliusz

***

Nasza świadomość jest miarą nas samych, jeśli otworzymy ją na cały świat, będziemy światem, jeśli zamkniemy ją w ciasnych ramach prymitywnych pożądań pozostaniemy na zawsze karłami.

Mira Alfassa

***

Każdy, kto szuka prawdy, ma jedno do zrobienia: patrzeć głęboko we własną istotę. Jeśli to robi we właściwy sposób, wszystkie zagadnienia rozwiązują się same przez się.

Ramana Maharishi

***

Prawdziwą cechą Sanjasina jest, że ma on być wśród świata, ale nie powinien należeć do świata.

Swami Vivekananda

***

Oto jak zmienić się może człowiek:
Robak żywiący się liśćmi winogron budzi się nagle,
nazwij to łaską, czymkolwiek, albo coś go budzi
i okazuje się, że nie jest już robakiem.
Jest całą winnicą oraz sadem – owocami, pniami
i rosnącą mądrością, której nie musi pożerać.

Rumi

***

Razem z kobietą i pierwiastkiem żeńskim również przyroda i ciało zostały zdeprecjonowane przez patriarchalnego ducha. Dlatego ludzie którzy poświęcili się Bogu, długo uważali, że ciało jest przeszkodą na drodze rozwoju duchowego. Starali stłumić potrzeby ciała, nawet umartwiając się, żeby nie przeszkadzało ono w transformacji świadomości. Duch i ciało traktowane były przez długi czas jak wrodzy sobie bracia. […] Jednak umartwianie ciała udawało się i udaje niezwykle rzadko. Ciało broni się przeciwko temu mści i rewanżuje. Dzisiaj wielu ludzi żyje w dysharmonii ciała i ducha. Współczesna duchowość szanuje ciało jako przyjaciela i sprzymierzeńca, traktuje je z szacunkiem i troską. […]

Wiligis Jaeger OSB

***

Szczęście jest zdrowe dla ciała, ale to troska rozwija siły ducha.

Marcel Proust

***

Ty jesteś Życiem, które przenika twoje ciało, twój umysł, twoją duszę. Kiedy to odkryjesz – nie dzięki logice czy intelektowi, ale dzięki temu, że czujesz to Życie w sobie – przekonasz się, że jesteś tą samą siłą, która otwiera i zamyka kwiaty i pozwala kolibrom latać między nimi. Jesteś tą siłą, która szumi w wietrze i która oddycha poprzez twoje ciało. Siła ta porusza żywą istotę, jaką jest Wszechświat. I to właśnie jesteś Ty. Ty jesteś Życiem.

Don Miguel Ruiz

***

Głębokie poznanie siebie nie ma nic wspólnego z ideami, które krążą w umyśle. Poznać samego siebie to zakorzenić się w Istnieniu, zamiast zatracić się we własnym umyśle.

Eckhart Tolle

***

Im głębiej następuje u człowieka urzeczywistnienie siebie, tym silniej oddziałuje on na cały świat swymi subtelnymi wibracjami duchowymi i tym mniej sam podlega nurtom zjawisk.

Paramahamsa Jogananda

***

…sukha to stan rozkwitu, który powstaje w wyniku równowagi umysłowej i dogłębnego zrozumienia rzeczywistości. Sukha jest bardziej cechą trwała niż przemijającym uczuciem czy nastrojem wywołanym przez zmysły i bodźce konceptualne. Powstaje ona dzięki temu, że umysł znajduje się w stanie równowagi i zakłada nieuporządkowaną konceptualnie i nieodfiltrowana świadomość prawdziwego charakteru rzeczywistości.

Paul Ekman

***

[…] każda asana to pozycja wykonywana z odczuciem stabilności, zrównoważenia, i wytrwałości w ciele: życzliwości w inteligencji głowy oraz uważności i zadowolenia w inteligencji serca. Oto jak jak należy rozumieć, praktykować i doświadczać każdej asany. Wykonanie asan powinno być odżywcze i oświecające.

BKS Iyengar

***

Nasza kondycja duchowa sprawdza się wyłącznie w kontaktach z bliźnimi. Siedząc na poduszce do medytacji, możemy sobie przypisywać najróżniejsze duchowe osiągnięcia. Tylko czy sprawdzą się one w relacjach z drugim człowiekiem.

Donna Farhi

***

Słowo joga pochodzi od rdzenia czasownika yug (lub yuj czyt. judż), który oznacza „scalić” lub „ujarzmić”. W swojej istocie joga odnosi się zarówno do praktyki, jak i do sposobu bycia, w którym realizujemy wrodzoną jedność rozmaitych przejawów życia.

Donna Farhi

***

sthira sukham asanam
Asana jest pozycją stabilną i wygodną.

sutra 46 Jogasutry Patańdżali

***

Hatha-joga jest to ta część systemu filozoficznego jogów, która mówi o stronie fizycznej człowieka. Przedmiotem jej jest troska o ciało fizyczne, jego stan zdrowie i siłę a także o to wszystko, co sprzyja podtrzymaniu w człowieku naturalnego i normalnego stanu zdrowia. Hatha-joga uczy normalnego trybu życia i głosi dewizę, która już wielokroć rozlegał się na zachodzie: „Z powrotem ku przyrodzie”.[…] Jogi Rama Czaraka

***

Im słabsze ciało, tym silniej nami rządzi.

Jean-Jacques Rousseau

***

To czego uczy nas filozofia jogi i wielcy nauczyciele buddyzmu, to że trwałość jest jedynie wytworem zwykłego umysłu, i że nigdy nie było niczego trwałego na czym moglibyśmy się oprzeć. Życie byłoby o wiele łatwiejsze i znacznie mniej bolesne gdybyśmy żyli ze świadomością o nietrwałości wszystkiego jako jedynym pewnikiem.

Donna Farhi

***

Joga to 99% praktyki i 1% teorii.

Sri Krishna Pattabhi Jois

***

Nic nie jawi się takim, jakie jest, lecz tylko podług mniemania.

Demokryt z Abdery

***

Mimo że utożsamianie się z ciałem to jedna z najbardziej podstawowych form ego, pocieszające jest, że można tę skłonność najłatwiej przezwyciężyć. Żeby to uczynić, nie trzeba przekonywać siebie, że nie jest się swoim ciałem, lecz należy przenieść uwagę z zewnętrznej formy swego ciała i z myślenia o nim – czy jest ładne, czy brzydkie, silne czy słabe, za grube czy za chude – na odczuwanie życia, które się w nim znajduje. Nieważne, jak wygląda twoje ciało na poziomie zewnętrznym, bo poza formą zewnętrzną jest ono intensywnie żywym polem energii.

Eckhart Tolle

***

I jeśli zobaczysz, że nie jesteś jeszcze piękny, to tak, jak rzeźbiarz posągu, który ma być piękny : jedno usuwa, a inne oskrobie, jedno wygładzi, a inne oczyści, aż objawi się piękne oblicze na posągu, tak i ty usuwaj wszystko, co zbędne prostuj, co opaczne, czyść i rób, by zalśniło, co ciemne, i nie ustawaj w pracy nad własnym posągiem, aż ci rozbłyśnie własne światło cnoty. […] Jeśli się nim stałeś […] i zespoliłeś się z sobą w czystym jestestwie, i bez żadnej obcej wewnątrz przymieszki […], jeśli więc zobaczysz, że nim się stałeś […], to patrz, patrz nieprzerwanie, albowiem wielkie piękno widzi to „oko” jedynie!

Plotyn

***

Ponieważ joga nie jest dogmatycznie związana z wierzeniami religijnymi i oparta jest na trwałych podstawach naukowych (”sztuka wewnętrzna”), może być stosowana i uprawiana w każdych okolicznościach, w każdym klimacie i w każdym czasie. Joga jest metodą naturalnego opanowania niepokoju myśli, który nie pozwala przebłysnąć prawdziwej naturze człowieka.

Paramahamsa Jogananda

***

Duchowość ciała, jak już powiedziałem, jest poczuciem łączności z uniwersum. Uczucie nie jest myślą czy przekonaniem; jest czymś więcej niż procesem umysłowym, ponieważ angażuje ciało. Składa się z dwóch elementów: czynności ciała i umysłowego postrzegania tych czynności. Można je więc uważać za silę jednoczącą umysł i ciało, łączącą świadomy umysł czynnościami ciała.

Aleksander Lowen

***

Nieświadomość stwarza ciało bolesne. Świadomość przemienia je w siebie samą. Pięknie sformułował tą zasadę święty Paweł: „Każda rzecz jawą się staje, gdy tylko wydobyć ją na światło, a wszystko, co ku światłu zostało wydobyte, samo w światło się przeistacza”. Podobnie jak nie da się walczyć z ciemnością, tak i z ciałem bolesnym walczyć nie sposób. Próba podjęcia takiej walki wywołała by konflikt wewnętrzny, a tym samym spowodowała jeszcze większy ból. Wystarczy je obserwować. Kiedy obserwujemy ciało bolesne, akceptujemy je jako jedna z rzeczy, które w danej chwili istnieją.

Eckhart Tolle

***

Jeśli przyjrzymy się raczej psychologicznemu, a nie fizjologicznemu znaczeniu słowa „hatha”, dowiemy się więcej o tym, czy hatha-yoga jest fizyczna, czy duchowa. „Ha” oznacza słońce, i chodzi tu o słońce w naszym ciele, czyli duszę; „tha” natomiast oznacza księżyc i świadomość człowieka. Energia słońca nie zmienia się, podczas gdy księżyc w ciągu miesiąca przechodzi przez różne fazy – od pełni do nowiu i, z powrotem, do pełni. Słońce, czyli dusza w każdym z nas, nigdy się nie zmienia, lecz umysł (świadomość) czerpiący energię z duszy, ma swoje poruszenia, zmiany, nastroje, wzloty i upadki, podobne do faz księżyca; przypomina żywe srebro, i jak nie można złapać rtęci rękami, tak niełatwo jest opanować umysł. Jeśli jednak sprawimy, że świadomość i ciało połączą się, wtedy uspokoi się energia świadomości, w efekcie czego sama świadomość również się uciszy, a wówczas dusza przeniknie całe ciało. […] Jak kamfora łączy się z ogniem, tak umysł zostaje pochłonięty przez płomień duszy. To jest kulminacja hatha-yogi.

BKS Iyengar

***

Jogini w starożytnych Indiach byli głowami rodzin i osiągali zenit jogi podczas spełniania domowych obowiązków, w otoczeniu rodziny i dzieci. Jako człowiek rodziny pytam: „Z jakiej racji mielibyście zrywać rodzinne zobowiązania?” Musicie sami odkryć własne ograniczenia. Joga uczy właśnie tego: najpierw poznajcie własne ograniczenia, a następnie z tego punktu zacznijcie budować siebie. Jeśli potraficie to zrobić, wówczas posiadanie nawet dziesięciorga lub piętnaściorga dzieci nie przeszkodzi wam w rozwoju duchowym.

BKS Iyengar

***

Ktoś kto zaczyna interesować się naukami duchowymi, może zapragnąć odsunąć się od rzeczywistości materialnych rzeczy, jak gdyby nauki te były czymś, co nie ma nic wspólnego z życiem codziennym. Często wynika to z chęci ucieczki od swych własnych problemów, czemu może towarzyszyć złudna nadzieja, że znajdzie się coś, co w cudowny sposób pozwoli wyjść poza to wszystko. Nauki są jednak oparte na podstawie, którą stanowi nasza faktyczna, ludzka kondycja. Wszyscy mamy ciało fizyczne z jego różnorakimi ograniczeniami: każdego dnia musimy jeść, pracować, odpoczywać itd. To nasza rzeczywistość i nie możemy jej ignorować.

Czogial Namkhai Norbu

***

Krążąc po świecie i spotykając lekarzy, czarowników oraz mistrzów, zrozumiałem na pewno, że nie warto kontynuować podróży, że jakieś nadzwyczajne lekarstwo nie istnieje i że jedynym, co można zrobić, to żyć bardziej świadomie, możliwie jak najbliżej natury, w sposób prosty, jedząc mało i czysto, dobrze oddychając, redukując własne potrzeby, ograniczając do minimum konsumpcję, kontrolując pragnienia i rozszerzając tym samym granice własnej wolności.[…].

Tiziano Terzani

***

Cisza to było wielkie odkrycie. Kiedy zniknęło nieustanne tło ludzkich głosów, stwierdziłem, że wspaniałe piękno natury w znacznej mierze zasadza się na ciszy. Patrzyłem na gwiazdy i czułem ich ciszę, księżyc nie wydawał żadnego dźwięku, słońce wstawało i zachodziło bez jednego szmeru. W końcu nawet odgłos wodospadu, krzyki ptaków, szelest wiatru wśród drzew wydawały się częścią olbrzymiej, żywej, kosmicznej ciszy, którą kochałem i w której znajdowałem ukojenie. Wydawało się że cisza jest naturalnym prawem każdego człowieka, które zostało nam odebrane. Z przerażeniem myślałem o tym, przez jak wielką część życia wystawieni jesteśmy na kakofonię, którą sami stworzyliśmy, wyobrażając sobie, że niesie nam przyjemność i zapewnia towarzystwo.

Tiziano Terzani

***

Kieruj się prostotą… Nie próbuj stać się kimś lub uchwycić jakiegoś doświadczenia.

Jiddu Krishnamurti

***

Gdy spotyka się człowieka, który wskazuje błędy i gani, trzeba podążać za taką mądrą i rozumną osobą jak za drogowskazem ku ukrytemu skarbowi. Zawsze lepiej jest podtrzymywać taki związek, nigdy gorzej.

Dammapada

***

Uważność jest ścieżką ku Bezśmiertelności, nieuwaga jest ścieżką ku śmierci.
Uważni nie umierają, nieuważni już są martwi.

Dammapada

***

Praktyka jogi (abhyasa) jest to wysiłek, dążenie do osiągnięcia stałości w niej.
Praktyka jogi staje się stała gdy uprawiana jest przez długi czas, bez przerwy ze skupioną uwagą.

Jogasutry I.13,14 Patańdżali

***

Droga duchowa, która nie prowadzi do codzienności jest drogą na manowce.

Wiliigis Jaeger OSB

***

Kiedy wasze ciało, umysł i dusza będą zdrowe i harmonijne, przyniesiecie zdrowie i harmonię otaczającym was ludziom, podarujecie zdrowie i harmonię światu – nie będzie to skutkiem wycofania się ze świata lecz przemiany w żywą cząstkę ciała ludzkości.

BKS Iyengar

***

Człowiek nie jest duszą używającą ciała, lecz kompozycją duszy i ciała

św. Tomasz z Akwinu

***

Prawie wszystkie drogi duchowe wychodzą od ciała. We wschodnich praktykach dużą rolę odgrywa siedzenie w pozycji lotosu, w której głowa, kark, plecy i nogi przyjmują określone położenie. Poza tym istnieją mudry, czyli układy palców rąk, symboliczne gesty wiążące zewnętrzne postawy z duchowymi wyobrażeniami. Dalej asany w jodze, postawy ciała, które czynią przepuszczalnym. Także taneczne obroty derwiszów, ruchy ciała sufitów do mantry Alla-Hu, skłony i padanie padanie na ziemię, pokazują znaczenie ciała w modlitwie mistycznej. Wszędzie punkt wyjścia stanowi ciało. Jest ono niejako naczyniem, w którym odbywa się spotkanie z boską rzeczywistością.

Wiliigis Jaeger OSB

***

Osoba normalna dopiero wtedy zauważa, jak wiele jej ciało ma sfer obumarłych, nieczułych i nieświadomych, kiedy wykona jakąś pracę fizyczną – dowiaduje się wówczas,że jej „żywe ciało” nie w pełni żyje. Hatha-joga i medytacja nakazują powrót do ciała. Mędrzec, podobnie jak dziecko, żyje blisko ciała.

Jacques Vigne

***

Nie dla żarłoka jest joga ni tego kto nie je wcale,
Ni tego, kto śpi zbyt wiele lub czuwa stale, Ardżuno!
Dla tego, kto w miarę jada i chodzi, w miarę się trudzi,
Kto w miarę śpi, w miarę czuwa, jest joga ból niwecząca.

Bhagawadgita VI 16-17

***

Joga jest starożytną nauką korzystającą z niezwykle subtelnej wiedzy o ciele umyśle i duszy. Systematyczna praktyka jogi przynosi adeptowi spokój i odczucie jedności z otaczającym go środowiskiem.

BKS Iyengar

***

Pochłonięci oczekiwaniem wspaniałości, które ma przynieść przyszłość, przestajemy słyszeć, co jest teraz – szum wiatru i deszczu, szmer oddechu i odgłos pracującego serca.

Toni Packer

***

Myśliwy odczuwa opiekuńczą troskliwość w stosunku do wszystkich rzeczy, używa ich więc ostrożnie i z umiarem. W świecie czuje się tak samo intymnie jak w domu, lecz świat nie może się do niego dobrać. Jest nieprzystępny, gdyż nie musi do niego przywierać w uścisku niszczącym życie. Dotyka go delikatnie, opuszcza go, gdy jest gotowy, i prawie nie zostawia w nim swego śladu.

Don Juan Castanedy

***

Nie praktykujemy, by rzeczy stały się doskonałe ani by robić coś w sposób doskonały. W istocie praktykujemy po to, aby zrozumieć (urzeczywistnić) fakt, że rzeczy już są doskonałe, właśnie takie, jakie są.

Jon Kabat-Zinn

***

Kiedy twojego umysłu nie przesłaniają rzeczy zbędne. Jest to najlepszy czas w twoim życiu.

Wu-Men

***

Twoje ciało jest w przeszłości. Twój umysł w przyszłości.
W jodze łączą się razem w teraźniejszości.

BKS Iyengar

***

We wszystkich nas drzemie iskierka boskości.
Joga roznieca ją w jasny płomień.

BKS Iyengar

***

Joga jest światłem, które raz zapalone nigdy nie gaśnie.
Im lepsza jest twoja praktyka tym jaśniej ono świeci.

BKS Iyengar

***

Powinniśmy postrzegać ścieżkę duchową nie jako luksus i przyjemność, ale jako stawianie czoła temu, co niesie życie.

Czogiam Trungpa

***