PODRÓŻE JOGINÓW: INDIE POŁUDNIOWE
25lisCały dzień10gruPODRÓŻE JOGINÓW: INDIE POŁUDNIOWE
Szczegóły
!!!GRUPA PEŁNA – PLANOWANY KOLEJNY TERMIN LUTY 2024!!! Podróże joginów po południowych Indiach – świątynnym Tamilnadu i zielonej Kerali! A na koniec, krótka, acz znacząca wizyta w Mumbaju! Idealny
Szczegóły
!!!GRUPA PEŁNA – PLANOWANY KOLEJNY TERMIN LUTY 2024!!!
Podróże joginów po południowych Indiach – świątynnym Tamilnadu i zielonej Kerali! A na koniec, krótka, acz znacząca wizyta w Mumbaju! Idealny melanż spotkań z kulturą, zwiedzania i odpoczynku w asanie, jak również poza matą. Bo zachowanie równowagi jest istotne nie tylko w jodze! Wyjazd zorganizowany przy współpracy z MIEJSCA Biuro Podróży. Sesje jogi poprowadzą Ola i Piotr Künstler. 16 DNI – MIN 12 – MAX 14 OSÓB
DZIEŃ 1: Warszawa – Mumbaj
Wylot z Warszawy. Bezpośredni lot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Mumbaj.
DZIEŃ 2: Mumbaj – Chennai – Mahabalipuram
Po wylądowaniu w Indiach, w Mumbaju, będziemy kontynuować podróż na południe kraju. Wewnętrznymi indyjskimi liniami polecimy do Chennai, stolicy stanu Tamilnadu. Z lotniska około półtoragodzinny transfer do Mahabalipuram. We wczesnych godzinach popołudniowych zakwaterowanie w hotelu. W dawnych czasach Mahabalipuram było ważnym portowym miastem u wybrzeży Zatoki Bengalskiej, wybudowanym z rozmachem przez władców z dynastii Pallawa w VII w., dziś jest to niewielkie miasteczko rybackie, spokojna przestrzeń nad oceanem z wyraźnym historycznym rysem i turystyczną atmosferą. Pod wieczór spacer połączony z krótkim zwiedzaniem, w ramach którego zobaczymy kilka skalnych świątyń oraz wielofiguralny relief przedstawiający zejście Gangi na ziemię. Wieczorna sesja jogi. Kolacja i nocleg w hotelu, Mahabalipuram.
DZIEŃ 3: Mahabalipur – Pondicherry
Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu poranek spędzimy jeszcze na terenie Mahabalipuram. Udamy się zobaczyć Nabrzeżną Świątynie oraz pod monolityczne wykute w skale świątynie Pandawów znane pod nazwą Pięć Wozów. Cały kompleks zabytków Mahabalipuram objęty jest patronatem UNESCO.Kolejno przejazd do Pondicherry (2-2,5h). Po drodze odwiedzimy Auroville, czyli Miasto Jutrzenki, wybudowane w oparciu o kształt galaktyki międzynarodowe centrum przyjaźni, gdzie ludzie dobrej woli, w oderwaniu od zgiełku i chaosu świata, mogą w spokoju wsłuchiwać się w podszepty duszy. W jego centrum znajduje się Matrimandir – ośrodek osobistego rozwoju i medytacji. Kolacja i nocleg w hotelu, Pondicherry.
DZIEŃ 4: Pondicherry – Thanjavur
Po śniadaniu zwiedzanie Pondicherry, dawnej kolonii francuskiej – miasta, w którym nadal czuć atmosferę kolonialnego splendoru. Zobaczymy aśram nieżyjącego już bengalskiego filozofa i poety Śri Aurobidno, świątynię Vinaya Manakula dedykowaną słoniogłowemu bogu Ganeśi. Pospacerujemy po nabrzeżnej części miasta pełnej kolonialnej zabudowy, aż dotrzemy do promenady Pondy. Kolejno przejazd do miasta Thanjavur (4,5h). Pojedziemy przez żyzne tereny delty rzeki Kaweri, gdzie zobaczymy rozległe zalane soczystą zielenią pola ryżowe. Thanjavur – dawna stolica wielkiego imperium władców z dynastii Ćola. W X-XII w. byli oni panami rozległych obszarów Indii Południowych, dokonywali podbojów drogą morską na bardzo odległe tereny, aż ostatecznie pod ich rządami znalazła się większość półwyspu Dekan, również Cejlon, Malaje, Sumatra. Zapoznamy się ze sztuką rzeźbiarską, znaną od czasów starożytnych metodą odlewniczą, której Ćolowie byli patronami. Do dzisiaj ma ona swoje wyraźne miejsce w tradycji Południa Indii. Rzeźby z brązu wykonane metodą na tracony wosk przedstawiają bóstwa z hinduskiego panteonu, to święte prezentacje, w które w ramach skomplikowanych ceremonii kapłani zaklinają boską moc. Kolacja i nocleg w hotelu, Thanjavur.
DZIEŃ 5: Thanjavur – Chettinad
Po śniadaniu zwiedzanie Thanjavur. Nad miastem góruje XI-wieczna świątynia Brihadeśwara – ten monumentalny obiekt sakralny jest niepodważalnym symbolem wielkości władców Ćola, jest kamiennym zwierciadłem czasów, geometryczną kroniką dziejów. Główna świątynia o wyraźnie piramidalnym kształcie stoi na rozległym dziedzińcu, jest otoczona wieloma mniejszymi, ale również bogato zdobionymi kaplicami, razem tworzą bezpieczną przestrzeń dla bóstw. W głównym sanktuarium znajduje się czterometrowy lingam, symbol falliczny boga Śiwy, jego twórczej mocy i życiodajnej energii. Następnie przejazd (2,5 h) do Chettinad. Współcześnie niemalże wymarłej osady, głęboko osadzonej w przeszłości, czego świadectwem są charakterystyczne, ogromne XIX i XX-wieczne rezydencje zdobiące ulice niegdyś gwarnego, pełnego ludzi i interesów miasta. Do dzisiaj w Chettinad i okolicznych wioskach ostało się blisko jedenaście tysięcy pokupieckich willi, co stanowi zaledwie połowę rezydencji obecnych tu przed stu laty. Spacer po okolicy. Spokojny wieczór, kolacja i nocleg w murach jednej z oryginalnych posiadłości pełnej reliktów przeszłości – czarno-białych fotografii portretujących rodzinę jej właścicieli, kryształowych żyrandoli, tekowych balustrad, szklanych podłogowych kafli – i wielu historii o dawnym splendorze tego miejsca. Wieczorna sesja jogi. Kolacja i nocleg w mansion, Chettinad.
DZIEŃ 6: Chettinad – Madurai
Po śniadaniu krótki przejazd do małej świątyni na obrzeżach Chettinad poświęconej Ayyanarowi, gdzie zgodnie z lokalnym zwyczajem wierni ofiarują bogu terakotowe figury koni. Cały ich szpaler, ustawiony po obu stronach wąskiej dróżki, prowadzi na teren świątyni. Kult wąsatego Ayyanara ma charakter wyłącznie lokalny, wynika z tradycji drawidyjskiej. Jego postać nie jest znana poza wiejskimi regionami Tamilnadu. Następnie przejazd do Madurai (2h), gdzie skierujemy się pod najważniejszy obiekt miasta, który stanowi samo jego serce, czyli do tętniącej życiem świątyni Śri Meenakshi. Ta drawidyjska kolorowa świątynia jest miejscem kultu rybiookiej boginki Meenakshi oraz jej męża Śiwy, ich domem, ich miłosnym gniazdkiem, gdzie wierni modląc się radują się z ich zespolenia, bo tu czci się fakt pojednania energii męskiej z żeńską. W tym labiryncie świętych korytarzy przechodzić będziemy pod kolejne sanktuaria, zatopione w mroku, oddzielone od sfery profanum miejsca boskiej realizacji. Wieczorem uczestniczyć będziemy w ceremonii, którą od tysięcy lat co wieczór kapłani odprawiają w niezmienionej formie, polega ona na ułożeniu boskich kochanków we wspólnym łożu do snu. Kolacja i nocleg w hotelu, Madurai.
DZIEŃ 7: Madurai – Munnar
Po śniadaniu przejazd do górskiej miejscowości Munnar (4,5-5h). Pożegnamy stan Tamilnadu i wjedziemy na teren zielonej Kerali. Munnar znajduje się na wysokości 1500 m n.p.m. na terenie najpotężniejszego pasma górskiego Indii Południowych – Ghatów Zachodnich, które ciągną się na długości 1800 km wzdłuż zachodniego wybrzeża Półwyspu Indyjskiego. Ten bujny krajobraz pełen rzek, lasów podzwrotnikowych i łąk, jest również pięknie zagospodarowany przez człowieka, gdyż tutaj znajdują się plantacje przypraw, kauczuku i herbaty. Po południu odwiedzimy plantację przypraw. A wieczorem udamy się na przedstawienie starożytnej keralskiej sztuki walki Kalaripayattu. Wieczorna sesja jogi/medytacji. Kolacja i nocleg w hotelu, Munnar.
DZEŃ 8: Munnar – Cochin
Po wczesnym śniadaniu wybierzemy się na kilkugodzinny spokojny trekking. Trasa poprowadzi nas przez łagodne pokryte zielenią stoki, ciągnące się po horyzont plantacje herbaty i otwarte tereny Kardamonowych Wzgórz. Piękne góry, herbaciane krzewy, majaczący w oddali kształt Anai Mudi (2695 m n.p.m., najwyższy szczyt Ghatów Zachodnich), te wszystkie elementy składają się na niecodzienną wędrówkę i możliwość doświadczenia Indii z zupełnie innej niż stricte turystyczna perspektywy. Popołudniu zjedziemy z gór na nabrzeże, do postkolonialnego miasta Cochin. Kolacja we własny zakresie na mieście w jednej z licznych klimatycznych lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu, Cochin.
DZIEŃ 9: Cochin – Alleppey
Po śniadaniu spacer po Cochin, a dokładniej po jego części nazywanej Fortem. Historia miasta wiąże się z postacią i podróżami Vasco da Gamy, który dotarł do zachodnich wybrzeży Indii w 1498 roku. To ważny portowy ośrodek, w którym do dzisiaj odbywa się handel przyprawami, a dawniej kupcy z dalekich zachodnich krain przybywali tutaj drogą morską w poszukiwaniu drogocennego pieprzu, muszkatu i wonnych korzeni. Zobaczymy promenadę Cochin z chińskimi sieciami, odwiedzimy Kościół św. Franciszka, w którym do grobu został złożony Vasco da Gama. Następnie opuścimy miasto, by udać się w pobliże miejscowości Alleppey (1,5h), gdzie około południa wsiądziemy na barki i popłyniemy po rozlewiskach Kerali. Słodkowodne rozlewiska Kerali, to zamknięty między morskim brzegiem a łagodnymi stokami Ghatów Zachodnich, malowniczy obszar licznych kanałów i jezior. Rejs i nocleg na rozlewiskach, które będziemy mieli okazje doświadczyć, to czysta rozkosz i relaks w najwyższej formie. Niewątpliwie jest to najważniejsza atrakcja Kerali, ale przede wszystkim moment, kiedy można zapomnieć o całym świecie, oddać się kontemplacji wiatru, słońca i urody rozlewisk oraz poobserwować życie ludzi w wioseczkach nad kanałami. Wieczorna sesja jogi/medytacji na barkach. Lunch i kolacja na barkach, przygotowane przez załogę barki. Nocleg na barce.
DZIEŃ 10: Alleppey – Cochin – Cherai
Pobudka na wodzie, najlepiej w miarę wcześnie, żeby móc podziwiać rozgrzaną tarczę słońca wznoszącą się nad rozlewiskami, zobaczyć jak spokojnie i dostojnie mieszkańcy tego terenu rozpoczynają swój dzień powszedni. Śniadanie na barce. Rano jeszcze przez chwilę będziemy kontynuować rejs. Zejście z barek i powrót do Chochin, gdzie udamy się do żydowskiej części miasta – Matancherry. Zwiedzimy synagogę z XVI w., pospacerujemy po starych uliczkach pełnych sklepów z antykami, gdzie dawniej znajdował się najważniejszy na Wybrzeżu Malabarskim dom aukcyjny czarnego pieprzu. Zobaczymy również kameralny pałac lokalnych władców, Pałac Matancherry, wybudowany w darze przez Portugalczyków. Po zwiedzaniu wsiądziemy na prom, by dostać się na wyspę Vypin, gdzie przy plaży w wioseczce Cherai będziemy odpoczywać przez następnych kilka dni. Kolacja i nocleg w hotelu, Cherai.
DZIEŃ 11-12-13: Cherai
Poranna sesja jogi. Dzień wolny na odpoczynek, plażowanie i spacery, jak również na wspaniałe doznania, jakich dostarczają masaże ajurwedyjskie (płatne we własnym zakresie). Kerala jest ojczyzną Ajurwedy, czyli tradycyjnej medycyny Indii, która jednocześnie uważana jest za najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny. Ważnym jej elementem jest masowanie ciała ciepłymi olejami dające nie tylko głębokie odprężenie na poziomie fizycznym i psychicznym, ale mające też funkcję oczyszczającą. Śniadanie i kolacja w hotelu, Cherai.
DZIEŃ 14: Cherai – Cochin – Mumbaj
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Cochin i przelot do Mumbaju. Gdy dotrzemy do tej wielkiej metropolii, centrum indyjskiej kultury i biznesu, udamy się na zwiedzanie najważniejszych obiektów miasta. Odwiedzimy ulokowany na wodzie, omiatany morskimi falami, grobowiec muzułmańskiego mistyka Haji Alego. Kolejno zobaczymy najciekawsze kolonialne budynki Bombaju: pełen kolorów i zapachów Crawfort Market, do dziś czynną stację dworca Victoria Terminus, neogotycką fasadę Sądu Najwyższego oraz Uniwersytet. W końcu dotrzemy do Colaby, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. Nocleg w hotelu, Mumbaj.
DZIEŃ 15: Mumbaj
Po śniadaniu udamy się w rejs na wyspę Elephanta, gdzie znajduje się powstały w VIII – IX w. obiekt sakralny, związany głównie z kultem Śiwy. To kompleks siedmiu wykutych w skale świątyń, które ze względu na figle historii w większości nie zostały ukończone. W zasadzie tylko jedną, największą wyróżnia dekoracją rzeźbiarska, za to niezwykle bogata. Po zwiedzaniu ponownie wsiądziemy na statek i z wiatrem we włosach, odprowadzani przez kordon mew, wrócimy do miasta, megamiasta, miasta-wyspy. W miarę zbliżania się do Mumbaju coraz lepiej widać jego piękne nabrzeże. Popołudnie wolne na ostatnie zakupy i spacery po Colabie, w tym wędrówki śladami Lina – bohatera powieści Shantaram, kawkę lub przekąskę w Leopold Cafe, kultowej knajpce sportretowanej w tej jednej z bardziej znanych książek o dawnym Bombaju, a Mumbaju dzisiaj. Nocleg w hotelu, Mumbaj.
DZIEŃ 16: Mumbaj – Warszawa
Wcześnie rano transfer na lotnisko i bezpośredni przelot do Warszawy.
NOCLEGI
Mahabalipuram – 1, Pondicherry – 1, Thanjavur – 1, Chettinad – 1, Madurai – 1, Munnar – 1, Cochin – 1, barki na rozlewiskach Kerali – 1, Cherai – 4, Mumbaj – 2
CENA
7970 PLN + 1470 EUR
(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)
Dopłata do pokoju 1-osobowego: 450 EUR
Cena zawiera:
- Bezpośredni przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Mumbaj – Warszawa
- Dwa przelot wewnętrze – z Mumbaju do Chennai oraz z Cochin do Mumbaju (na lotach wewnętrznych limit bagażu wynosi max.20 kg)
- Noclegi w 3* i 4* hotelach oraz na barkach na rozlewiskach Kerali (łącznie 14 rozpoczętych dób hotelowych, jak w programie)
- Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji, z wyjątkiem:
– Cochin i Mumbaj, gdzie kolacja jest we własnym zakresie
– na rejsie po rozlewiskach Kerali – pełne wyżywienie (lunch, kolacja i śniadanie) - Transport klimatyzowanym busem
- Sesje jogi i/lub medytacji prowadzone przez Piotra Künstlera (w wymienionych miejscach na trasie zwiedzania oraz w ośrodku w Cherai)
- Opieka polskojęzycznego pilota
- Obsługa lokalnych przewodników
- Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
- Rejs po rozlewiskach Kerali
- Trekking w Munnar; wstęp na pokaz sztuki walki Kalaripayattu (Munnar); rejs na wyspę Elephanta
- Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
- Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena nie zawiera:
- Wizy turystycznej do Indii (ok. 25 USD)
- Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 80 USD)
- Wydatków własnych
- Opłat za fotografowanie w obiektach (minimalny koszt)
Zalecane lektury przed wyjazdem:
„Shantaram” Gregory David Roberts
o Bombaju z lat 80., Leopold Cafe i wszystkim innym
„Bóg rzeczy małych” Arundhati Roy
absolutne cudo o życiu toczącym sie przy rozlewiskach Kerali
„Ostatnie westchnienie Maura” Salman Rushdie
dzieło mistrza, o Cochin i dawnym Bombaju
„Ostatni Żydzi Kerali” Edna Fernandes
reportaż o znikaniu, portretujący społeczność żydowską z Cochin/Matancherry
„Bombaj. Maximum city” Suketu Mehta
megareportaż przedstawiający ciemną stronę megamiasta
„Auroville. Miasto z marzeń” Katarzyna Boni
czy miasto marzeń może funkcjonować naprawdę?
Czas
25 listopad 2023 - 10 grudzień 2023 (Cały dzień)(GMT+00:00)
Miejsce
Indie
Kerala
Indie
Formularz zgłoszeniowy
BRAK MIEJSC! Zapraszamy na warsztaty w innym terminie.
Event is happening for certain