Skip to main content

Harmonizowanie oddechu

Autor: 29 maja 20171 września, 2017Oddech i prana

Wiemy już, że oddech jest czymś więcej niż jedynie wymianą tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy ciałem, a środowiskiem zewnętrznym. Uświadamiamy to sobie, gdy zaczynamy głęboko i uważnie oddychać. Dzięki wytrwałej i konsekwentnej praktyce pranajamy, zaczynamy odczuwać przepływy energii życiowej w ciele.

Gdy robisz wdech możesz poczuć, że energia oddechu unosi się w górę. Zauważ, że powietrze w drogach oddechowych porusza się dokładnie w przeciwną stronę – w dół. Gdy robisz wydech czujesz, że energia oddechu schodzi w dół, podczas gdy powietrze porusza się w górę.

Dalsze badanie oddechu pozwala odkryć kolejny aspekt przepływu prany. Możemy zauważyć różnicę w tym jak oddech przebiega z lewej i z prawej strony ciała. Co ciekawe, odkrycie asymetrii na poziomie ciała fizycznego jest jednym z pierwszych, dokonywanych przez osoby rozpoczynające praktykę asan. Łatwo można poczuć, że np.: prawa noga jest bardziej rozciągnięta od lewej. Jednak doświadczenie podobnej asymetrii na poziomie oddechu i energii zajmuje więcej czasu. Wymaga dłuższej praktyki i  wyczulenia na subtelne zjawiska pojawiające się w ciele.

Słońce i księżyc

Jogini badający naturę prany, już setki lat temu szczegółowo opisali kanały energetyczne, którymi wędruje ona w ciele człowieka. Dwa główne to kanał słoneczny (pingala) i księżycowy (ida). Słoneczny przebiega z prawej strony kręgosłupa. Zaczyna on swój bieg w okolicy krzyża (Svadhistana czakra), a kończy w prawym nozdrzu. Księżycowy biegnie po lewej stronie, zaczynając u podstawy kręgosłupa, przy kości ogonowej (Muladhara czakra), a kończąc w lewym nozdrzu. Kanał słoneczny związany jest z męskim, aktywnym i gorącym przejawem prany, a księżycowy z pasywnym i chłodnym jej aspektem.

Subtelna obserwacja oddechu może doprowadzić nas do odkrycia, że jest on bardziej aktywny z lewej lub z prawej strony. Osoby z dominującą prawą stroną są zwykle bardziej nastawione na logiczne, przyczynowo-skutkowe myślenie –  w większym stopniu używają one lewej półkuli mózgu.  Osoby oddychające aktywniej lewą stroną są najczęściej kreatywne i intuicyjne – w ich przypadku dominuje prawa półkula.

Gdy rozpoznamy nasz indywidualny wzorzec oddechowy, możemy włączyć do praktyki techniki pranajamy palcowej. Są to Surya-bhedana pranajama i Chandra-bhedana pranajama oraz Nadi-śodhana pranajama, a także inne techniki pomocnicze. Regulacja przepływu energii w kanałach słonecznym i księżycowym równoważy zaburzenia ruchu prany w ciele.

Harmonizowanie energii słońca i księżyca wzmacnia efektywność procesu podnoszenia energii w ciele. Proces ten, opisywany zwykle metaforą węża kundalini jogi, kieruje pranę ku poziomom odpowiedzialnym za coraz subtelniejsze aspekty świadomości (przedstawiane symbolicznie jako czakry).

Dołącz do dyskusji. 3 komentarze

  • Dobrowolski pisze:

    Jak oddychać by się energetyzowac? Prawa dziurką wdychamy lewą wydychamy?

    • Piotr Kunstler pisze:

      Poniekąd tak. Wdech prawą dziurką a wydech lewą to Surya Bhedana Pranayama czyli oddech aktywizujący energię słoneczną w ciele a więc aktywizujący i orzeźwiający. Jednak dla podnoszenia poziomu energii w ciele znacznie ważniejsza jest głębokość oddechu. Stopniowe pogłębianie oddechu prowadzi do poprawy ruchu energii w ciele i odczucia zwiększenia sił witalnych – osiąga się to nie przez pranayamę palcową ale przez praktykę Ujjdai i Viloma pranayama. Stosowanie Surya bhedana pranayama przy krótkim oddechu będzie mieć ograniczone działanie lub może prowadzić do nerwowości.
      Pozdrawiam

  • Meg pisze:

    W Surja bhedana robimy wdech prawą, wydech lewą itd., ale gdzieś czytałam opis, że cały czas oddychamy jedynie prawą (cały czas zatkana lewa). Czy to jest też surja bhedana, czy błędny opis, czy może jakaś inna wersja?
    A drugie pytanie dotyczy działania. Zarówno w opisie działania Chabdra bhedana, jak i Surja bhedana wyczytałam, że poprawia trawienie. Więc właściwie która pranajama jest odpowiedzialna za poprawę trawienia i metabolizmu?

Pozostaw komentarz