Skip to main content

Joga a cykl miesiączkowy

Autor: 23 czerwca 201523 grudnia, 2015ABC Jogi
joga a miesiączka

W życiu kobiety doświadczanie miesięcznego cyklu jest naturalnym zjawiskiem. W ciągu kolejnych dni nasze ciała, psychika, emocje zmieniają się, aby przez około 4 tygodnie zatoczyć krąg.

Uważność na siebie i swoje potrzeby w tym czasie można wprowadzić również do praktyki jogi. Warto bowiem praktykować zgodnie z własnym cyklem miesięcznym, nie tylko uwzględniając czas menstruacji, ale też inne fazy cyklu księżycowego (chodzi tu o „cykl księżycowy kobiety”, czyli cykl miesięczny. W wielu kulturach cykl kobiety połączony jest z księżycem, czyli podobnie ma 28 dni i na przykład podczas miesiączki kobieta mówi, że „jest na Księżycu” albo „jest w Księżycu” Nie ma to związku z konkretnymi fazami Księżyca).

Podczas miesiączki nie wykonuje się oczywiście pozycji odwróconych oraz napinających i mocno skręcających brzuch. To czas, w którym ciało domaga się spokoju, kontemplacji, relaksu. Można układać się w pozycjach pasywnych z rozluźnionym podbrzuszem, koncentrując się również na spokojnym oddechu i wyciszeniu. Zbawienna jest pozycja supta baddha konasana.

W pierwszych dniach po miesiączce warto praktykować pozycje, które subtelnie rozmasują brzuch, rozciągną go i osuszą. Są to pasywne wygięcia do tyłu np. setha bandha sarvangasana czy pozycje odwrócone, typu świeca, stanie na głowie.

Środek cyklu miesięcznego to czas na regularną praktykę jogi. W zależności od stopnia zaawansowania, oraz potrzeby kobiety, może to być czas intensywnego pogłębiania pracy ze swoim ciałem i umysłem. Warto wtedy wykonywać pozycje ze wszystkich grup asan, otwierać klatkę piersiową,  obserwować reakcje emocjonalne i reakcje ciała, stan brzucha, podbrzusza, napięć, jakie się pojawiają. Ciekawym doświadczeniem jest obserwacja, które pozycje wzbudzają niechęć, a które zadowolenie, jakimi czynnikami jest to spowodowane, a także łączenie jakości praktyki z innymi wydarzeniami w życiu codziennym, poza matą. Przy wnikliwym poznaniu siebie można rozpoznać czas owulacji i skupić się wtedy szczególnie na otwieraniu obszaru miednicy, pomogą w tym takie pozycje jak: baddha konasana, upavistha konasana, prasarita padottonasana.

Podczas napięcia przedmiesiączkowego dobroczynny wpływ mają pozycje kierujące uwagę do wewnątrz, ograniczające kontakt z bodźcami zewnętrznymi. Mogą to być skłony do przodu z podpartą głową  np. skłon w virasana.

Ważnym aspektem kobiecego ciała jest stan mięśni dna miednicy – inaczej zwanych mięśniami Kegla. Łączą one kość guziczną z kością łonową i podtrzymują  narządy w jamie brzusznej od spodu. Darto wykonywać ćwiczenia mięśni krocza na każdym etapie życia kobiety, aby zachować ich elastyczność i sprężystość. Zapobiega to ewentualnym późniejszym problemom z obniżaniem się narządów rodnych, wstydliwym, ale niestety częstym problemom z nietrzymaniem moczu w okresie menopauzalnym, poprawia też jakość życia seksualnego. Ćwiczenia są szczególnie ważne podczas ciąży, kiedy obszar brzucha powiększa się i napiera na dno miednicy. Idealnie również przygotowują do porodu.Na początek można wykonać kilka ćwiczeń zaciskania i rozluźniania mięśni w dowolnej wygodnej pozycji, aby rozpoznać ich obszar. Do najprostszych ćwiczeń należą pulsacyjne zaciskanie i rozluźnianie oraz wydłużanie czasu uniesienia mięśni na około 6-10 sekund. Należy poczuć mięśnie krocza, a następnie zacisnąć je tak, aby poczuć zacisk jedynie w obszarze dna miednicy, bez poruszania pośladkami, udami czy brzuchem. Wspaniale sprawdza się do tego wspomniana już supta baddha konasana, która kieruje uwagę do brzucha i podbrzusza, rozluźnia je i lekko rozciąga.