Skip to main content

Joga w domu – Obserwacja i Uważność.

Autor: 22 września 20115 grudnia, 2015Wskazówki

„Kiedy praktykuję jestem filozofem.
Kiedy uczę jestem naukowcem.
Kiedy prezentuję jestem artystą.”

Te słowa mistrza Iyengara są inspiracją dla niezliczonej ilości joginów na ziemi. Zawierają one wskazówkę, której głęboką mądrość możesz wykorzystać w praktyce własnej.
Filozof to ten, kto poszukuje prawdy, kto kocha mądrość.

Naukowiec to ten, kto poszukuje odpowiedzi na pytania stosując metody badawcze. Naukowców do połowy XIX wieku zwano po prostu filozofami przyrody.
Zatem kiedy praktykujesz, bądź jak poszukiwacz mądrości.
Kiedy uczysz siebie podczas praktyki, bądź jak badacz.

Podstawą poszukiwań jest obserwacja.  Aby odkryć siebie, znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące własnego życia – obserwuj. Dokładnie obserwuj wszystkie swoje doznania fizyczne, wszystkie uczucia, wszystko co pojawia się podczas praktyki, przed sesją i po sesji, cały twój wewnętrzny mikrokosmos. Wiedza, którą w ten sposób zdobędziesz stanie się podstawą twojej praktyki. Na sesjach jogi, osobom początkującym zwracam uwagę na jedną podstawową zasadę: Jeśli chcesz coś zmienić musisz najpierw wiedzieć co chcesz zmienić. Bez tego zapanuje tylko chaos. Bez tego pogrążysz się w jeszcze większej niewiedzy (avidia). Zatem obserwuj, poznaj swoje ograniczenia, poznaj zdolności. Wtedy dopiero dzięki jodze usuniesz blokady, rozwiniesz zdolności i osiągniesz harmonię.

Podstawą obserwacji jest uważność. Wyostrz zatem zmysły, aby żaden szczegół nie umknął twej uwadze. Pamiętaj, że jesteś częścią makrokosmosu. Twoja praktyka pozostaje w ścisłym z nim związku. Rozciągaj uważność jaką utrzymujesz podczas praktyki na życie codzienne. Wtedy odkryjesz mądrość, wtedy staniesz się artystą – mistrzem w sztuce życia.

cdn…