Następną grupą po stojących są pozycje siedzące. Siedzenie jest drugą po staniu postawą , w której funkcjonujemy w naszej codziennej aktywności. Wiele czynności wykonujemy siedząc. W tym czasie nogi i biodra są pasywne natomiast tułów wykonuje różne ruchy (skłony, skręty). Tak zatem w asanach siedzących również znajdziemy skręty skłony i skrętoskłony. Podczas gdy pozycje stojące wzmacniają nogi, siady powodują ich rozluźnienie i relaksację. Siady uelastyczniają również biodra. Siedząc w życiu codziennym, wykonujemy różne czynności angażujące ramiona i barki, dlatego w asanach tych znajdziemy warianty poświęcone pracy z barkami i ramionami (Garudasana, Parvattasana, Gomukhasana, Pascimanamaskarasana).
Wykonywanie rozmaitych sekwencji pozycji siedzących jest również bardzo korzystne dla osób z problemami kręgosłupa. Pozwala usunąć napięcia z okolicy bioder i barków, stanowiących niejednokrotnie przyczynę tych problemów, bez obciążania kręgosłupa jak to ma miejsce w przypadku pozycji stojących. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku niezbędna jest konsultacja z doświadczonym nauczycielem, gdyż w konieczne tu będą modyfikacje pozycji dostosowane do indywidualnych warunków ćwiczącego.
Poniżej przedstawiam podstawowe pozycje siedzące w sekwencji do praktyki oraz cykl vajrasany, do pracy z obszarem obręczy barkowej. Wyjściową pozycją jest kij – dandasana. Od niego zaczynamy sekwencję i po każdym siadzie do niego wracamy zarówno w sekwencji siadów jak i sekwencji vajrasany. W nieco bardziej wymagającej sekwencji można pozycję kija zastąpić pozycją psa z głową w dół (adho mukha svanasana).
Dandasana – kij
Vajrasana – piorun
Virasana – siedzący bohater
Gomukhasana III – krowi pysk
Swastikasana – pomyślna
Baddha konasana – spętany kąt
Upavistha konasana – siedzący kąt
Cykl vajrasany:
Dandasana – kij
Parvatasana vajrasana – góra
Adho mukha parvatasana vajrasana – góra z twarzą w dół
Garudasana vajrasana – orzeł
Paścima namaskarasana vajrasana – odwrócone powitanie
Gomukhasana vajrasana – krowi pysk
Hej dzięki za post !