Skip to main content

Jak wybrać nauczyciela jogi.

Doświadczenie nauczyciela

Jak wspominałem poprzednio, wybierając szkołę czy nauczyciela jogi najpierw warto kierować się rozsądkiem biorąc pod uwagę kryteria obiektywne. W moim przekonaniu staż praktyki jogi i  nauczycielski w tym przypadku są najważniejsze. Mówię o tym, gdyż w naszym społeczeństwie często bardziej zwracamy uwagę na ilość kursów i  posiadanych dyplomów, a te przy odrobinie determinacji można zdobyć dość szybko. Choć oczywiście świadectwo, że nauczyciel, u którego ćwiczymy jogę przeszedł wszechstronne  szkolenie świadczy na jego korzyść, jednak ukończenie rozmaitych kursów nie rozwija doświadczenia, które jest podstawą przekazu jogi. Rozumienie jogi rozwija się przez długotrwałe i żmudne praktykowanie. Warto zatem wypytać nauczyciela jak długo ćwiczy i jak długo uczy. Oczywiście warto dać też szansę młodym nauczycielom, jednak dobrze dowidzieć się czy taki nauczyciel jest pod stałą opieką bardziej doświadczonego. Podkreślam to, bo niestety w przypadku jogi dość łatwo jest stworzyć wrażenie profesjonalisty, szczególnie na osobach nic o niej niewiedzących.

W praktyce oraz w uczeniu jogi niezwykle istotna jest wytrwałość i determinacja zwana tapas (zapał, żar). W pierwszym okresie ćwiczenia zwykle bardzo silnie odczuwamy jej wpływ w postaci wyraźnej poprawy jakości życia. Często zdarza się, że osoby zachwycone pozytywnym wpływem jogi chcą zostać nauczycielami. Zawsze po pewnym okresie przychodzi jednak okres  spowszednienia praktyki, mija zachwyt i wtedy właśnie potrzebny jest zapał i determinacja. Jak w każdej dziedzinie trzeba też uporać się ze swoimi słabościami. Bez wytrwałości  i pełnego zaangażowania nie można tego osiągnąć. Właśnie wtedy zaczyna się prawdziwa praktyka jogi. Z mojego doświadczenia obserwacji uczniów wynika, że okres fascynacji jogą może trwać nawet do trzech, czterech lat. Zatem jeśli chcemy mieć pewność, że ćwiczenie jogi nie jest dla kogoś tylko przelotną życiową przygodą to warto szukać nauczyciela, który sam ćwiczy przynajmniej pięć lat. To bardzo ważne.

Wyobraźmy sobie na przykład osobę, która nauczyła się, powiedzmy pół roku temu, prowadzić samochód, a prawo jazdy zdobyła po 2-miesięcznym kursie. Jest zafascynowana prowadzeniem, uwielbia to. Czy oznacza to, że może zacząć uczyć innych prowadzenia pojazdów? Jeśli odpowiemy sobie na to pytanie to nie będziemy mieli wątpliwości jakiego wybrać nauczyciela.