Skip to main content

Joga w domu – skłony do przodu

Autor: 15 października 20126 października, 2022Sekwencje
skłony do przodu

Kolejną grupą ćwiczeń jogi są skłony do przodu. Są to asany, w których siedząc wykonujemy skłon do przodu. Pozycje różnią się układem nóg, przy czym przynajmniej jedna noga jest wyprostowana, choć są od tego wyjątki – Mariciasana II. Dalsze zróżnicowanie pozycji wyraża się tym że noga lub nogi mogą spoczywać na ziemi lub być uniesione do góry np.: Krounchasana, Ubhaya padangusthasana. W niektórych pozycjach znajdziemy elementy skrętu np.: Janu sirsasana, Parivritta janu sirsasana). Wreszcie są tu też odwrócone wygięcia do przodu w których nogi przykrywają tulów –  Urdhva mukha paścimottanasana II.

Głównym efektem ćwiczenia wygięć do przodu jest rozciąganie tyłu ciała. Pozycje najczęściej intensywnie rozciągają tyły nóg nadając im dużą elastyczność i ułatwiając ruch skłonu do przodu. Relaksują również mięśnie pleców (szczególnie mięśnie przykręgosłupowe) przygotowując je do pracy w skrętach i wygięciach do tyłu. Ponadto skłony do przodu podobnie jak siady usuwają napięcie z  bioder. Szczególną ostrożność należy zachować przy wykonywaniu tych pozycji w przypadku dyskopatii lędźwiowej. Najlepiej udać się na zajęcia do doświadczonego nauczyciela. Pozycje oddziałują również znacząco na układ nerwowy, hormonalny i krążenia. Po więcej informacji odsyłam tradycyjnie do mojego artykułu: „Wpływ asan jogi (yogasana) na organizm człowieka”

Poniżej tradycyjnie w prostych piktogramach kilka skłonów i ich sekwencji do praktyki w domu. Sekwencje składają się z pozycji na poziomie podstawowym:

skłony do przodu s.1

 1. Janu-śrsasana
 2. Tryanga-mukhaikapada-paścimottanasana
 3. Paścimottanasana

skłony do przodu s.2

 1. Janu-śrsasana
 2. Tryanga-mukhaikapada-paścimottanasana
 3. Maricyasana I
 4. Upavistha-konasana
 5. Paścimottanasana

skłony do przodu s.3

 1. Upavistha-konasana
 2. Janu-śrsasana
 3. Tryanga-mukhaikapada-paścimottanasana
 4. Kraunchasana
 5. Marichyasana I
 6. Paścimottanasana