Kolejną grupą ćwiczeń jogi są skłony do przodu. Są to asany, w których siedząc wykonujemy skłon do przodu. Pozycje różnią się układem nóg, przy czym przynajmniej jedna noga jest wyprostowana, choć są od tego wyjątki – Mariciasana II. Dalsze zróżnicowanie pozycji wyraża się tym że noga lub nogi mogą spoczywać na ziemi lub być uniesione do góry np.: Krounchasana, Ubhaya padangusthasana. W niektórych pozycjach znajdziemy elementy skrętu np.: Janu sirsasana, Parivritta janu sirsasana). Wreszcie są tu też odwrócone wygięcia do przodu w których nogi przykrywają tulów – Urdhva mukha paścimottanasana II.
Głównym efektem ćwiczenia wygięć do przodu jest rozciąganie tyłu ciała. Pozycje najczęściej intensywnie rozciągają tyły nóg nadając im dużą elastyczność i ułatwiając ruch skłonu do przodu. Relaksują również mięśnie pleców (szczególnie mięśnie przykręgosłupowe) przygotowując je do pracy w skrętach i wygięciach do tyłu. Ponadto skłony do przodu podobnie jak siady usuwają napięcie z bioder. Szczególną ostrożność należy zachować przy wykonywaniu tych pozycji w przypadku dyskopatii lędźwiowej. Najlepiej udać się na zajęcia do doświadczonego nauczyciela. Pozycje oddziałują również znacząco na układ nerwowy, hormonalny i krążenia. Po więcej informacji odsyłam tradycyjnie do mojego artykułu: „Wpływ asan jogi (yogasana) na organizm człowieka”
Poniżej tradycyjnie w prostych piktogramach kilka skłonów i ich sekwencji do praktyki w domu. Sekwencje składają się z pozycji na poziomie podstawowym:
- Janu-śrsasana
- Tryanga-mukhaikapada-paścimottanasana
- Paścimottanasana
- Janu-śrsasana
- Tryanga-mukhaikapada-paścimottanasana
- Maricyasana I
- Upavistha-konasana
- Paścimottanasana
- Upavistha-konasana
- Janu-śrsasana
- Tryanga-mukhaikapada-paścimottanasana
- Kraunchasana
- Marichyasana I
- Paścimottanasana