Asana tradycyjnie przedstawiana jest jako pozycja jogi. Praktykę asan można by określić jako system gimnastyki prowadzący do oczyszczenia, harmonizacji i integracji ciała. Ćwiczenie rozmaitych pozycji utrzymuje ciało w zdrowiu i sprawności spełniając podobną rolę, jaką pełni w kulturze zachodu sport uprawiany rekreacyjnie. Cele rekreacji są daleko szersze niż tylko utrzymanie kondycji i sprawności ciała. Można tu wymienić łagodzenie złych wpływów środowiska życia, efektywny wypoczynek, profilaktykę zdrowotną, ułatwienie kontaktów międzyludzkich.
Różnorodność pozycji i ruchów
Joga jest pod tym względem wyjątkowa. System pozycji jogi (asana) i ich sekwencji (vinyasa) jest niezwykle staranie dobrany, tak aby uruchomić w ciele pełne możliwości jego ruchu. Dlatego znajdujemy tu zgięcia, wyprosty i inne możliwe ruchy w każdym ze stawów. Znajdujemy tu wszystkie podstawowe ruchy, jakie wykonujemy w życiu: skłony w przód, do boku, odgięcia do tyły, skręty oraz ich kombinacje. Znajdujemy wreszcie wszystkie podstawowe postawy jakie możemy w życiu przyjąć: stojące, siedzące, leżące. Unikalną cechą jogi jest również przyjmowanie postawy odwróconej, w której głowa znajduje się w dole, a stopy w górze. Jogini odkryli, iż choć nie jest to pozycja naturalna, jej praktyka ma niezwykle korzystny wpływ na ciało. Więcej na temat wpływu pozycji na ciało i jego fizjologię znajdziesz w moim artykule Wpływ asan jogi na organizm czlowieka.
Efekty praktyki asan
O korzystnych efektach ćwiczenia pozycji jogi na wszystkich poziomach życia można by pisać w nieskończoność. Trzymając się jednak prostego praktycznego podejścia, podstawowym efektem, dla którego ćwiczymy asany jest to, że dobrze się po nich czujemy. Zawsze powtarzam, łapiemy bakcyla jogi dlatego, że po sesji jogi wychodzimy odświeżeni i wypoczęci. „Czuję się jak nowo narodzony” – to chyba najtrafniejsze z określeń jakie słyszałem. Można mówić tu o efekcie rekreacyjnym ćwiczeń jogi i rozpatrywać jego przyczyny analizując anatomię i fizjologię. Joga przechodzi tu jednak do poziomu energii (prany – o energii trochę więcej nieco później). Dobrze skomponowana praktyka jogi odblokowuje i harmonizuje przepływ energii w ciele, co odczuwamy jako poprawę samopoczucia.
Najpierw podstawy
Można powiedzieć, że działanie jogi jest zgodne z piramidą potrzeb Maslowa, która mówi, że aby można było realizować potrzeby wyższego rzędu np. samorealizacji najpierw muszą zostać zaspokojone potrzeby podstawowe (niższego rzędu) – np. potrzeby fizjologiczne. Życie w bólu, czyli poczuciu zagrożenia (np. przy chronicznych bólach kręgosłupa) uniemożliwia nam realizację wyższych potrzeb. Bo jak tu działać np. na rzecz dobra innych ludzi, gdy samemu cierpię ból. Ćwiczenie asan jogi zapewnia nam zaspokojenie tych podstawowych potrzeb działając głównie na poziomie ciała: brak napięcia, brak zagrożenia, wygodę, spokój, odprężenie itp.
cdn…