
Poniżej przedstawiam zestawienie najważniejszych tekstów jogi. Lista ta nie jest oczywiście zamknięta. Źródeł pisanych na temat jogi jest znacznie więcej. George Feuerstein w swojej Encyklopedii Jogi wymienia około 100 dzieł…

Prawdziwy cel życia duchowego nie znajduje się w odległych miejscach ani w niezwykłych stanach świadomości. Znajduje się w „tu i teraz". Wymaga od nas otwartości, dzięki której wszystko, co przynosi…

Hatha Joga. Jogi Rama Czaraka NAUKA JOGÓW O ZDROWIU FIZYCZNEM I O SZTUCE ODDYCHANIA Z LICZNEMI ĆWICZENIAMI PRZEŁOŻYŁ ANTONI LANGE Nauka „Jogi" dzieli się na kilka gałęzi. Główne i najbardziej…
Jogasutry

1.12 Abhyasa vairagyabhyam tat nirodhah Sutra odnosi się do metody uspokajania poruszeń umysłu (vritti) za pomocą praktyki (abhyasa) i wyrzeczenia (vairagya). Tłumaczenie: Abhyasa – stała, regularna praktyka, Vairagyabhyam – i…

1.11 Anubhuta vishaya asampramoshah smritih Sutra opisuje pamięć (smriti) jako jedno z poruszeń umysłu (vritti). Tłumaczenie: Anubhuta – doświadczony, przeżyty, Vishaya – przedmiot, rzecz, zdarzenie, Asampramoshah – nieutracony, zachowany, Smritih…

1.10 Abhava pratyaya alambana vritti nidra Sutra opisuje naturę snu (nidra) jako jednej z pięciu form poruszeń umysłu (vritti). Patańdżali definiuje tutaj sen jako stan umysłu oparty na braku świadomości,…

Wyobrażenia (vikalpa) są wiedzą wynikającą z języka, które nie mają żadnego rzeczywistego przedmiotu
1.9 Shabda jnana anupati vastu shunyah vikalpah Sutra opisuje koncepcję wyobrażeń (vikalpa), czyli mentalnych tworów, które nie mają rzeczywistego odpowiednika w świecie. Tłumaczenie: Shabda – słowo, dźwięk, język, Jnana –…